Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

20.09.2019
185
A+
A-
Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

Hafıza Nedir?

Hafıza; bilgilerin, deneyimlerin, duyguların kayıt altına alındığı ve bu bilgiler hatırlanmak istendiğinde yüzeye çıkmalarını sağlayan bir depodur. İnsanlar, bu yeteneğe doğuştan sahip olup kullanımlarına ve gösterecekleri çabaya, doğru orantılı olarak gelişim gösterecektir.

Hafızamız belli süreler dahilinde bilgiyi depolar ve hafızada depolanma sürelerine göre isimler alır. Duyusal bellek denilen depolama alanının kapasitesi sınırsızdır ve bilgi işlenmezse bir ila dört saniye arasında veri hızlıca kaybolur gider. Bu depolama alanından bir sonraki aşamaya bilginin aktarılabilmesi için dikkat ve algı süreçlerinin devreye girmesi gerekir. Kısa süreli bellek depolama alanı sınırlı miktarda bilgi alır ve bunu çok uzun süre tutamaz. Bilgi burada 20 saniye civarında tutulabilir. Bilginin kalma süresinin uzatılabilmesi için sık sık tekrar yapılması gereklidir. Uzun süreli bellek depolama alanının ise kapasitesi sınırsızdır ve bilgiler ebediyen burada tutulabilir. Ancak bilginin hatırlanmasında sıkıntı yaşamamak için kodlama yapılmalı ve bilgi doğru ilişkilendirme yapılarak saklanmalıdır. Yani bellek destekleyici ipuçlarından yararlanılmalıdır.

 

Ders Çalışırken ya da Sınavlara Hazırlanırken Hafızayı Etkili Kullanmanın Yolu Nedir?

 • Meraklı Olun: Çalışacağınız konuyla ilgili heyecan duyun ve merak edin.
 • Gözden Geçirin: Konuyu inceleyin ve ana hatlarını belirleyin.
 • Konuyu Detaylandırın: Konunun nedenlerini ve sonuçlarını anlamaya çalışın. Sadece kısa anlık bilgileri değil detaylı bilgiyi anlamlandıracak kadar bilgi hakkında veri toplayın. Yoksa anlık sadece cevaba yetecek bilgi, desteklenmediği için hemen unutulacaktır.
 • Sesli Okuma Yapın: Yüksek sesle okuma yaparak da konunun akılda kalması sağlanabilir.
 • Soru Hazırlayın: Konunun önemli kısımlarını soru haline getirip listeleyin. Daha sonra bu soruları cevaplandırarak konunun püf noktalarını gözden geçirmiş ve tekrar yapmış olacaksınız.
 • İlişkilendirme Yapın: Daha önceden var olan bilgilerinizle yeni öğrendikleriniz arasında ilişki kurun. Önceki bilgilerle konunun bağdaştırılması gereklidir. Ve konu ne kadar çok şeyle ilişkilendirilirse o kadar çok ipucu olacak ve hatırlama kolaylaşacaktır.
 • Görsel Öğelerden Yararlanın: Bilgileri örgütlemede tablo, şema, kavram haritası, zihin haritası vb. görsel öğelerden yararlanmak faydalı olacaktır. Bilgiyi hatırlamanız gerektiğinde zihninizde bu görselleri canlandırarak işi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Tekrar Edin: Her bölümü bitirdikten sonra birkaç kere geri dönüş yapıp tekrar edin. Kendi sesinizi kaydederek tekrar yapmak da işe yarayacaktır.
 • Yeniden Gözden Geçirin: Konuyu daha önce aldığınız küçük notlar üzerinden tekrar hatırlayarak pekiştirin.

 

Güçlü Hafıza İçin Neler Tüketmelisiniz?

Kişinin hafızasını istediği gibi kullanabilmesi için her şeyden önce beynin ve vücudun sağlıklı olması gerekmektedir. Kronik hastalıklar ve B1, B12, demir ve folik asit eksiklikleri unutkanlıklara sebep olmaktadır. Bu sebeple bu vitamin değerlerine baktırmakta yarar var. Eğer bir rahatsızlığınız yok ve vitamin değerlerinizde normalse güçlü bir hafıza için tüketmeniz gerekenler:

 • Öncelikle bol su içmelisiniz.
 • Yararlı yağlar içeren ceviz, badem, avokado, zeytinyağı, balık vb. gıdalar tercih edilmelidir.
 • Besin değeri yüksek gıdalardan yumurta, süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve çilek, yaban mersini, elma gibi meyveler tüketilmelidir.
 • Çikolata tüketilirken bitter çikolata tercih edilmelidir.

Uzak durulması gereken gıdalar ise; trans yağlar, işlenmiş ürünler ve şekerden uzak durulmalıdır. Ayrıca çay ve kahve tüketimine dikkat edilmelidir.

 

Hafıza İçin Fiziksel Olarak Neler Yapılabilir?

 • Düzenli Uyku: Konuyu öğrendikten sonra güzel bir uyku bilgiyi beyinde daha kalıcı hale getirecektir. Bu sebeple gece kalkıp ders çalışmak doğru bir çalışma yöntemi değildir. Burada uykunun kaliteli olması da önemlidir. Kesintisiz bir şekilde 7-8 saatlik bir uyku beynin işlevlerini tam yapmasını sağlayıp hafızaya destek olacaktır.
 • Egzersiz: Her gün 15 dakika fiziksel aktivite yapmak, öğrenmeyi ve hafızayı olumlu yönde etkileyip sadece vücudunuzun değil beyninizin de şekil almasını sağlayacaktır.
 • Yürüyüş: Eski çağlardan beri yürüyüşle düşünme arasında bir bağlantı olduğu söylenegelmektedir. Şimdilerde ise bu durum bilimsel açıdan kanıtlanmış durumda. Yürüyüş vücuttaki oksijeni arttırıp yeni beyin hücrelerinin oluşumunu destekler. Günlük en az 15-20 dakikalık yürüyüş yapın.
 • Meditasyon ve Yoga: Meditasyon yaparak sürekli çalışan beyninize dinlenmesi için zaman tanımış olursunuz. Yoga ile de vücudunuzu çok yormadan bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Bu da yenilenmiş taze bir hafızayla yeniden yola koyulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Hobi Edinmek: Bir müzik aleti çalabilir, resim yapabilir, fotoğraf çekebilir vb. şeylerle uğraşabilirsiniz. Bunlar da beyninizin rahatlamasını sağlayıp meditasyon etkisi yapacaktır.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.