Hangi Mesleği Seçmeliyim?

23.07.2019
353
A+
A-
Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Meslek seçimi insan yaşamında önemli bir noktadır. Çünkü meslekler kişinin konumunu, kariyerini ve yaşam standartlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Herkes sevdiği, yetenekli olduğu ve başaracağına inandığı işi yapmalıdır. Böylece hem kişisel verim artar hem de toplumsal başarı olumlu yönde etkilenir.

Doğru meslek seçimi aynı zamanda sağlam gelecek vaat eden bir durumdur. Özellikle de çağın şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Meslek Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • İlk yapmanız gereken konu ilgi alanınıza giren, severek yapacağınız ve başarılı olacağınıza inandığınız mesleği hedef almanızdır.
  • Hedeflediğiniz mesleğin eğitimi için, o alanda eğitim görmelisiniz.
  • Bu arada branşınızla ilgili olan sektörlerden burs alabilirsiniz.
  • Mezun olduktan sonra zaman kaybetmeden alanınızla ilgili iş müracaatında bulunmalı ya da kendi işinizi kurmak için girişimlerde bulunmalısınız.
  • Meslek seçiminde etki altında kalmamaya özen göstermelisiniz. Yani içinizden gelen sese kulak vermelisiniz.
  • Şartlar ne olursa olsun seçeceğiniz mesleğin uzun soluklu olması, uzun yıllar geçerliliğini koruması konusuna dikkat etmelisiniz.
  • Meslek sahibi olduğunuzda seçmiş olduğunuz bu mesleğe ne kadar sebatkar olacağınızı düşünmeli, ileride bıkma, yorulma, değişiklik isteme gibi iş değişikliğine ihtiyaç duyup duymayacağınız konusunda kendinizi sorgulamalısınız.
  • Meslek seçimine karar vermek zor bir süreç olsa da karar verdikten sonra bu konu üzerinde yoğunlaşmalı, hatta uzun vadeli araştırmalar yapmalıdır.
  • Kazanç önemli bir unsurdur. Ancak her gün ayakları geri geri giderek işine giden kişi ile koşarak giden kişi arasındaki fark göz önünde bulundurulduğunda kazanç ikinci planda kalmaktadır.

Önü Açık Meslek Ne Demek?

Gelecekte de popülerliğini sürdürecek olan meslekler demektir. Yani her dönemde geçerliliği olan ve çağın gereğine uygun olarak kendisini yenileyerek popüler olmayı başaran sürekli kendisini geliştiren meslek alanları anlamına gelmektedir.

Bu nedenle önü açık olan mesleklerden ilgi alanınıza giren dallarda meslek seçimi yapmanız gerekmektedir. Teknoloji ise olmazsa olmaz. Hangi meslek dalını seçerseniz seçin çağımız ve gelecekteki tüm değişimler teknoloji üzerinden ilerleyeceğinden mümkün oldukça seçeceğiniz mesleğinizle teknolojiyi bağdaştırarak düşünmelisiniz. Bu ön görü gerektiren bir konu olsa da ilerde başarınızın devamı için gerekli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.