Hedefleri Gerçekleştirmenin 6 Adımı

14.10.2020
683
A+
A-
Hedefleri Gerçekleştirmenin 6 Adımı

Hedefleri Gerçekleştirmenin 6 Adımı

Hedeflerime nasıl ulaşabilirim, hedeflerimi gerçekleştirmenin yolları neler, hedefleri gerçekleştirmenin 6 adımı nedir, planlı çalışmak hedeflerime ulaştırır mı?

Hayaliniz iyi bir liseye ya da üniversiteye yerleşmek, iyi bir meslek edinip güzel bir işte çalışmak, dil öğrenmek, okulda başarılı olmak ya da bunlardan farklı bir şey olabilir. Hayallerinize ulaşmak için yapmanız gereken şeylerin başında harekete geçip hedeflerinizi belirlemek gelir. Peki tam olarak nereden nasıl başlamalıyız?

Hedeflerime Nasıl Ulaşabilirim?

Hedefleri Gerçekleştirmenin 6 Adımı :

  1. Adım : Yola Çıkmadan Kendini Tanı.

Neyin size iyi geldiğini, kişiliğinize uygun olan şeyin ne olduğunu bilmek, hedef belirlemenin ilk adımıdır. Kendinizi tanımadan belirlediğiniz bir hedef, çabuk pes etmenize sebep olur. Bundan dolayı motivasyonunuz düşer ve başka hedefler için de isteğiniz kırılır. Bu da öz güveninizi etkileyerek sizi öğrenilmiş çaresizliğe sürükler. Mesela sizin hedefiniz ilerde doktor olmak. Ama disiplinli ve çok çalışmayı seven birisi değilsiniz. Daha rahat çalışmayı seven ve hayal gücü yüksek birisisiniz. Tüm bunlar göz önünde tutulduğunda bu meslek size uygun olmayacaktır. Kendinizi tanımadan belirlediğiniz hedef yüzünden hayal kırıklığı yaşayacaksınız.

2. Adım : Hayal Et.

Kendinizi tanıdıktan sonra neleri yapabileceğinizi düşünün. Hayallerinizi not alın. Gerçekleştirmek için neler yapmanız gerekiyor, düşünün.

3. Adım : Hedefini Belirle.

Hayallerinizin gerçekleşmesi için hedefinizin belli olması lazım. İlk önce büyük hedefinizi belirlemelisiniz. Ardından bu hedefe ulaşmak için ara hedefleriniz olmalı. Örneğin, üniversite sınavına hazırlanıyorsunuz ve hayaliniz bilgisayar mühendisi olmak. Büyük hedef Mühendislik Fakültesi’ni kazanmak. Buna ulaşmak içinse önce YKS sınavından iyi bir puan almak gerekiyor. O zaman ara hedefiniz, YKS sınavına kadar gireceğiniz deneme sınavlarından hedeflediğiniz puanı almak olmalı. Bu sayede sınava kadar adım adım puanınızı yükselterek büyük hedefe yaklaşabilirsiniz.

4. Adım : Hayallerin ve Hedeflerin İçin Harekete Geç.

Eğer hedefinizi belirledikten sonra, gerçekleşmesi yönünde hareket etmiyorsanız tüm bu aşamalar boşa gitmiş olur. Sadece istemek sizi ilerletmez. İstenen şeyler doğrultusunda harekete geçmeniz şart. Unutmayın, hayallerinizi sadece siz gerçekleştirebilirsiniz. Çabasız başarı gelmez.

5. Adım : Kararlı ve Programlı İlerle.

Buraya kadar ki adımları yaptınız. Ama sürekli çeşitli bahaneler üreterek kendinizi sabote ediyorsanız bu çelişkili durum sizin hayallerinize ulaşmanızı engelleyecektir.

Kendinize bir program oluşturmalısınız. Her gün hedefinizi düşünüp kararlı bir şekilde hazırladığınız programa uyarak ilerlemelisiniz. Tek bir gün bile aksatmadan ilerlediğinizde hayallerinizin gerçekleşmesine adım adım yaklaşıyorsunuz demektir.

6. Adım : İlerlemeni Analiz Et.

Mesela bir sınava hazırlanıyorsunuz sürekli çalışmanıza rağmen bazı konularda yanlışlarınız çok çıkıyor. Bu durumu gözden geçirip analiz etmelisiniz. Konu eksiğiniz mi var, sizi başarısızlığa götüren ne? Sınavlardaki yanlışlarınızın doğru cevaplarını öğrenmeden mi ilerliyorsunuz? Bundan dolayı da sürekli aynı hataları mı yapıyorsunuz?

Bu gibi soruları kendinize sormanız, hayallerinize doğru sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Hepinize sağlıklı günler ve başarılar dileriz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.