HES Kodu Nasıl Alınır?

15.08.2020
740
A+
A-
HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES nedir, HES kodu ÖSYM için nasıl alınır, HES kodu sms ile alınabilir mi gibi soruların yanıtı yazımızda!

HES Kodu 3 Farklı Şekilde Alınabilir :

  1.  “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden kod alınabilir. Telefonunuza “Hayat Eve Sığar” uygulamasını indirdikten sonra, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna basılarak kodun kullanım süresi seçilir ve bu adımla kod oluşturulmuş olur.

  2.  Kısa Mesaj (SMS) ile HES kodu alınabilir. Telefonunuzun mesaj bölümüne, HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik numarası, T.C. Kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılmalı. Eğer Paylaşım Süresini gün sayısı olarak belirtmezseniz kod, 1 yıl geçerli sayılacaktır. Gerekli bilgiler girildikten sonra 2023’e SMS ile gönderilmeli. Bilgiler doğru girildiyse HES kodu kısa mesaj olarak gelecektir.

  3. e-Devlet üzerinden giriş yapılarak “HES kodu üretme ve listeleme” bölümünden de kod alınabilmektedir.

HES Kodu Sınav İçin Nasıl Alınır?

ÖSYM sınavlarına başvuruda bulunacak adaylardan artık Hayat Eve Sığar (HES) kodu istenecek. Sınava girecek adayların sınava başvurmadan veya başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu almaları gerekecek.

Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki “Profilim” kısmında bulunan “HES Kodu Bilgilerim”  bölümünden, HES kodunu sisteme kaydedecek. HES kodu alınırken geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Girilecek sınavın yapılacağı günü kapsayacak şekilde kod alınmalıdır. Bu yüzden kod alınırken ileri bir tarih belirtmekte yarar var. e-YDS’ye başvuruda bulunacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu almaları gerekmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, başvurusu daha önceden tamamlanmış olan sınavlar için adayların HES kodu almalarına gerek olmayacak. Girilecek sınavdan önce sisteme, adayların kod bilgileri yüklenecek. Yani Ağustos’tan önce sınav başvurusu tamamlanmış bitmiş olan sınavlar için adayların HES kodu almalarına gerek kalmayacak.

HES Kodu Nedir?

HES Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, yapacağınız ziyaretlerde ve seyahatlerde Covid-19 riski taşıyıp taşımadığınızı kurum ve kişilere beyan etmenizi sağlayan bir koddur. Bu kod sayesinde birlikte seyahat ettiğiniz kişilerden birisinde, sonradan Covid-19 çıkması halinde sizinle irtibata geçiliyor. Covid-19 hastalığı taşıyan ya da bu hastalığa yakalanmış birisiyle temas halinde olan vatandaşlar toplu taşıma aracı kullanamamaktadır. Bu kod bunun da kontrolünün yapılmasını sağlamaktadır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.