Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk okumak istiyorum diyenlerin aklına takılan; hukuk bölümü nedir, hukuk fakültesi kaç yıl, hukuk hangi alandan alıyor, kimler hukuk okumalı, hukuk için en az kaç net gerekir, hukuk taban puanları 2021 ve hukuk başarı sıralaması gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Hukuk Bölümü Nedir?

Hukuk, bireyin toplumla ilişkisini düzenleyen ve devlet yaptırımlarıyla güçlendirilmiş kuralları, yasaları ve hakları ele alan bilim dalıdır. Hukuk Fakültesi 4 yıllık bir lisans programı olup amacı, yasaları düzenleyip çağa uygun hâle gelmesini sağlayacak ve toplum – insan ilişkisinin yasalara göre sağlıklı bir şekilde yürütülmesine zemin hazırlayacak bireyler yetiştirmektir.

Hukuk Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olanlar yasal stajlarını tamamlayarak “Avukat” olmaktadır. Kendi avukatlık bürolarını açabildikleri gibi devlet kadrolarına KPSS puanı ile atanarak da avukatlık mesleğini icra edebilirler.
Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Hakim ve Savcı olmak isteyenler, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri gerekmektedir.
Ayrıca; noter, arabulucu, akademisyen ve kaymakam gibi pek çok mesleği de icra etme imkânları vardır.

2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren Hukuk Fakültesinden mezun olanlar Avukatlık, Hakimlik, Savcılık ve Noterlik yapmak istediklerinde önce “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı“na girmeleri gerekecek.

Hukuk Okumak İsteyenlerde Bulunması Gereken Özellikler

Hukuk, okuması zor bölümlerden birisidir. Bu nedenle disiplinli çalışmayı sevmek, kendi öğrenme yöntemini bilmek, insanlarla iletişimde sorun yaşamamak ve sabırlı olmak önem teşkil etmektedir. Ayrıca ezber yetisinin kuvvetli olmasının yanında, analiz etme ve yorumlama becerisinin de gelişmiş olması gerekir. 

Hukuk İçin Sınava Hangi Alandan Girmek Gerekiyor?

Hukuk bölümü için sınava Eşit Ağırlık alanından girmek gerekmektedir. Bölüme girişte sıralama şartı bulunmaktadır. Bu sebeple de Hukuk okumak isteyenlerin sınav başarı sıralamasının en az 125 bin olması gerekir. Fakat bu kural 2022 YKS yerleştirmelerinde geçerli olacak şekilde  100 bin olarak değiştirilmiştir.

Hukuk İçin En Az Kaç Net Yapmak Gerekir?

Hukuk için en az yapılması gereken net bilgisi YÖK Atlas, net sihirbazı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Devlet üniversitesine yerleşen en son adayın netleri verilmiştir.

TYT Türkçe: 32

TYT Sosyal Bilimler: 11,75

TYT Matematik: 22,75

TYT Fen Bilimleri: 3,50

AYT TDE: 21,75

AYT Tarih 1: 4,25

AYT Coğrafya 1: 3,75

AYT Matematik: 22,00

  • Hukuk Bölümü Taban Puanları 2021 – Hukuk Fakültesi Sıralaması 2021 için tıklayınız!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. şeyma dedi ki:

    Evet doğru disiplin çok önemli sabır gerektiren zor bir bölüm hukuk okumak herkes ister ama bitiremez