Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk Okumak İstiyorum!

Hukuk nedir, hukuk bölümü nedir, hukuk fakültesi kaç yıl, hukuk hangi alandan alıyor, kimler hukuk okumalı, hukuk için kaç net gerekir, hukuk mezunu ne iş yapar, hukuk taban puanları 2020 gibi soruların yanıtları yazımızda!

Hukuk Bölümü Nedir?

Hukuk, bireyin toplumla ilişkisini düzenleyen ve devlet yaptırımlarıyla güçlendirilmiş kuralları, yasaları ve hakları ele alan bilim dalıdır. Hukuk fakültesinde, yasaları düzenleyip çağa uygun hâle gelmesini sağlayacak bireyler yetiştirilmesi ve de toplum ve insanlar arasındaki ilişkilerin yasalara göre sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacak bireylerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Hukuk bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır.

Hukuk Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Bu bölümden mezun olanlar yasal stajlarını tamamlayarak “Avukat” olmaktadırlar. Kendi avukatlık bürolarını açarak ya da devlet kadrolarına KPSS puanı ile atanarak avukatlık mesleğini icra edebilirler.
Hakim ve Savcı olmak isteyenlerin ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri gerekmektedir.
5 yıl avukatlık yaptıktan sonra “Arabulucu” olunabildiği gibi üniversitede kalmak isteyenler de yüksek lisans yaparak akademisyen olabilirler.

Hukuk Okumak İsteyenlerde Bulunması Gereken Belli Başlı Özellikler Nelerdir?

Hukuk bölümü okuması zor bölümlerden birisi olduğu için öncelikle disiplinli çalışmayı seven kişiler tarafından tercih edilmelidir. Ezberlenecek çok bilgi olduğundan hafızası güçlü ve analiz etme yeteneği olan kişiler olmalıdır.  Sorunların kökenine inip çözüm odaklı olmak da bu bölüm için önemli özelliklerdendir. Son olarak da insanlarla iletişim içinde olunması gereken bir meslek olduğu için bu bölümü okumak isteyenlerde iletişim becerisi kuvvetli olmalıdır.

Hukuk İçin Sınava Hangi Alandan Girmek Gerekiyor?

Hukuk bölümü için sınava eşit ağırlık alanından girmek gerekmektedir. Hukuk bölümü için sıralama şartı bulunmaktadır. Bu sebeple de sınavda ilk 125 binin içinde olmak gerekmektedir.

Hukuk İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Hukuk bölümü için ortalama kaç net gerektiği, YÖK Atlas Net Sihirbazı verileri dikkate alınarak oluşturulmuştur.

TYT Türkçe: 30 ~

TYT Sosyal Bilimler: 16~

TYT Matematik: 22~

TYT Fen Bilimleri: 3~

AYT TDE: 20~

AYT Tarih 1: 6~

AYT Coğrafya 1: 5~

AYT Matematik: 23~

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. şeyma dedi ki:

    Evet doğru disiplin çok önemli sabır gerektiren zor bir bölüm hukuk okumak herkes ister ama bitiremez