İlham Veren Biyografik Filmler

25.07.2020
251
A+
A-
İlham Veren Biyografik Filmler

İlham Veren Biyografik Filmler

Hayat içinde yaşanılan birçok olay neticesinde hayallerden, ideallerden ya da kendimizden vazgeçip bir kenara çekiliriz. Belki pes etmesek her şey çok farklı olacak. Bizler de bu dünyada bir iz bırakacağız.

Başlarına birçok kötü şey gelmiş, ama bunlara karşı direnmiş insanlar var. Ne yaşarsa yaşasın vazgeçmeyen bu insanların hayatlarına göz atarsak belki bizlere de ilham olur. Bu sebeple hayat yolculuğumuzda bizlere ilham verebilecek biyografik filmleri bir araya getirdik ve mini bir liste oluşturduk.

Hepinize iyi seyirler diliyoruz!

İlham Veren Biyografik Film Önerileri

  • Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything

    her şeyin teorisi filmi

Filmde İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatı anlatılmakta. Modern bilimin önemli isimlerinden olan Hawking’e 21 yaşında ALS hastalığının teşhisi konulur. Zaman içerisinde onu çok zor durumda bırakan bu hastalıkla nasıl mücadele ettiği ve çözümler ürettiği filmde gözler önüne serilir.

 

  • Gizli Sayılar / Hidden Figures

Filmde, Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson adlı üç kadının NASA’da zekalarıyla  başardıkları işler anlatılmakta. Özellikle Dünya yörüngesine çıkmış olan ilk astronot John Glenn’in bu başarısının ardında, bu üç bilim kadınının mücadelesi yer almaktadır.

 

  •  Ay’da İlk İnsan / First Man

Ay’a ilk ayak basan insan, unvanının sahibi Neil Armstrong’un bu yolculuk öncesinde yapmış olduğu fedakarlıklar, almış olduğu büyük sorumluluklar ve üzerinde hissettiği psikolojik baskı filmde bize aktarılmakta.

  • Akıl Oyunları / A Beautiful Mind

akıl oyunları filmi

John Nash, Nobel Ödülü’ne layık görülmüş bir matematikçidir. Parlak zekasını her daim çevresindekilere hissettiren bilim insanı, zaman içinde şizofreni belirtileri göstermeye başlar. Gerçekle hayalî ayıramayan bu insan her şeye rağmen ünlü bir matematikçi olmayı başarır.

  •  Cep Herkülü : Naim Süleymanoğlu

cep herkülü naim süleymanoğlu

Filmde, halter dalında dünya ve Türkiye tarihine adını yazdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatı anlatılmaktadır. İlk dünya rekorunu 15 yaşındayken kıran Süleymanoğlu’nun azmi, mücadelesi ve disiplini herkese ilham verecek nitelikte.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.