İlham Veren Biyografik Filmler

30.01.2021
853
A+
A-
İlham Veren Biyografik Filmler

İlham Veren Biyografik Filmler

Hayatta başımıza gelen birçok olay ya da durum sonrasında hayallerimizden ve ideallerimizden vazgeçip bir kenara çekiliriz. Belki pes etmeyip devam etsek her şey çok farklı olacak.

Başlarına birçok kötü şey gelmiş, ama bunlara karşı direnerek mücadele vermiş insanlar var. Ne yaşarsa yaşasın vazgeçmeyen bu insanların hayatlarına göz atarsak belki bizlere de ilham olur.

Sizler için ilham verebilecek biyografik filmleri bir araya getirip bir liste oluşturduk. Hepinize iyi seyirler diliyoruz!

İlham Veren Biyografik Film Önerileri

Elektrik Savaşları / The Current War

Thomas Edison, 1880’lerde Amerika’da elektriğin dağıtımı için doğru akımı (DC) uygulamak ister. George Westinghouse ise Avrupa’da denediği alternatif akımı (AC) Amerika’ya da getirmek istemektedir. Filmde bu iki insan arasındaki “akım savaşları”nın yanında, aynı zamanda günümüzde de hala tartışılan Edison-Tesla mücadelesi konu edinilmektedir.

  • Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything

    her şeyin teorisi filmi

Filmde İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatı anlatılmakta. Modern bilimin önemli isimlerinden olan Hawking’e 21 yaşında ALS hastalığının teşhisi konulur. Zaman içerisinde onu çok zor durumda bırakan bu hastalıkla nasıl mücadele ettiği ve çözümler ürettiği filmde gözler önüne serilmektedir.

  • Gizli Sayılar / Hidden Figures

Filmde, Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson adlı üç kadının NASA’da zekalarıyla  başardıkları işler anlatılmakta. Özellikle Dünya yörüngesine çıkmış olan ilk astronot John Glenn’in bu başarısının ardında, bu üç bilim kadınının mücadelesi yer almaktadır.

  •  Ay’da İlk İnsan / First Man

Ay’a ilk ayak basan insan, unvanının sahibi Neil Armstrong’un bu yolculuk öncesinde yapmış olduğu fedakarlıklar, almış olduğu büyük sorumluluklar ve üzerinde hissettiği psikolojik baskı filmde gözler önüne serilmektedir.

  • Akıl Oyunları / A Beautiful Mind

akıl oyunları filmi

John Nash, Nobel Ödülü’ne layık görülmüş bir matematikçidir. Parlak zekasını her daim çevresindekilere hissettiren bilim insanı, zaman içinde şizofreni belirtileri göstermeye başlar. Gerçekle hayalî ayıramayan bu insan her şeye rağmen ünlü bir matematikçi olmayı başarır.

  • Zoraki Kral / The King’s Speech

Kral 6. George’un gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan filmde, 1930’lu yıllarda apar topar tahta çıkmak zorunda kalan kekeme bir İngiliz Dükü’nün yaşadıkları anlatılıyor. Onun kekemeliğini yenerek güçlü bir kral olma yolunda yaşadığı zorluklar ve bu yolculukta ona eşlik eden eşi ve terapistinin yaşadıkları bizlere aktarılmaktadır.

  •  Cep Herkülü : Naim Süleymanoğlu

cep herkülü naim süleymanoğlu

Filmde, halter dalında dünya ve Türkiye tarihine adını yazdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatı anlatılmaktadır. İlk dünya rekorunu 15 yaşındayken kıran Süleymanoğlu’nun azmi, mücadelesi ve disiplini herkese ilham verecek nitelikte.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.