İngilizce Nasıl Çalışılır?

17.11.2023
2.505
A+
A-
İngilizce Nasıl Çalışılır?

İngilizce Nasıl Çalışılır?

İngilizce nasıl çalışılır, İngilizce nasıl öğrenilir, İngilizce öğrenme yolları nelerdir, İngilizce kelime ezberleme ve öğrenme teknikleri nelerdir gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

İlkokuldan üniversiteye kadar her eğitim kademesinde karşılaştığımız İngilizce dersi, doğru yöntemle çalışılmadığında tam bir kabus olabiliyor. Hele ki onu ders olarak görüp sadece not alıp geçmek için çabalıyorsanız durum daha da güç bir hal alabilir. Bu sebeple derse bakış açınızı değiştirerek işe başlamalısınız.

İngilizceyi sadece okulda geçilmesi gereken bir ders olarak görmek yerine, kendi kültürünüz dışında başka bir kültürle tanışmak, sosyalleşmek, çeşitli iş imkânları elde etmek ve uluslararası ağlardan bilgi edinmek için size yardımcı olacak bir araç olarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede derse karşı daha olumlu bir tutum sergileyeceksiniz.

İngilizce Nasıl Öğrenilir? İngilizce Öğrenme Yolları Nelerdir?

 1. Derse hazırlıklı gidin ve anlamadığınız yerleri sormaktan asla çekinmeyin. Bu sayede anlatılanları anlamlandırmanız daha kolay olacaktır. Anlamadığınız yerleri anında sorup not almak da kalıcılığı sağlayacaktır.
 2. Derste geçen, anlamını bilmediğiniz kelimeleri not alıp mutlaka öğrenin. Ayrıca telaffuzunu da öğrenmek için öğretmeninizden hemen sonra siz de kelimeleri seslendirerek tekrar edin.
 3. İngilizce dersinde kelime öğrenimi önemlidir. Bu kelimelerin akılda kalabilmesi içinse bol tekrar gerekir.  Bu noktada yapılabilecek olan birkaç yöntem şöyledir:
 • Kelimeleri renkli kağıtlara ya da küçük bir deftere yazarak sürekli yanınızda bulundurun ve her fırsatta göz atın. Kelimeleri kağıda yazarken örnek cümlelere de yer vermeyi unutmayın.
 • Ezberlemek istediğiniz kelimeleri, evde çeşitli odaların duvarlarına asabilirsiniz. Örneğin; evdeki eşyaların İngilizcelerini üstlerine yapıştırabilir; koridorları ve odanızı İngilizce kelime galerisi olarak değerlendirebilirsiniz. 
 • Kelimeleri hikâyeleştirerek akılda tutabilirsiniz. Mesela; “çocuklar” kelimesinin İngilizce karşılığı “children” kelimesidir. Bu kelimenin telaffuzu Türkçe’de “çıldırın” kelimesine benzemektedir. Bu sebeple bu kelimeyi hatırlamak amaçlı bir cümle kurulabilir: “Çocuklar bugün parkta çıldırdı.” Böylece hikâyeleştirme ve de çağrışımsal şekilde öğrenme gerçekleşebilir.
 • İzlenen film ya da dizilerde karşılaşılan kelimeler tekrar tekrar izlenerek telaffuzlarıyla beraber öğrenme de gerçekleştirilebilir.
 • Telefonunuza indireceğiniz çeşitli uygulamalarla da kelimeler ezberlenebilir. Görsellerle desteklenmiş bir uygulamadan yararlanmak avantaj sağlayacaktır.
 1. Gramer kısmında dersteki hocanın ya da anlatıcı kimsenin dikkatlice dinlenmesi gerekir. Önemli noktalar not alınmalıdır. Bir sınava hazırlanıyorsanız çalışılan gramerle ilgili testleri her konu bitiminden hemen sonra çözmelisiniz. Takıldığınız noktaları ise mutlaka öğretmeninizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan öğrenmelisiniz. Unutmayın es geçtiğiniz her bir yanlış, anlaşılmayan bir nokta çığ gibi büyüyerek karşınıza çıkacaktır.
 2. YDT , YDS, YÖKDİL vb. bir sınava hazırlanıyorsanız bu söylediğimiz yöntemleri daha sistematik ve planlı bir şekilde yapmalısınız. Size en uygun yöntemi belirleyip sürekli tekrar ederek başarıya ulaşabilirsiniz. Gireceğiniz sınavın soru tiplerini öğrenmeniz için bol soru çözmeli ve çıkmış sorularına mutlaka göz atmalısınız.
 3. Eğer amacınız İngilizce konuşmaksa; bebekken ana dilinizi nasıl öğrendiyseniz yeni bir dili de o yöntemle öğrenebilirsiniz. Etrafınızı 7/24 İngilizceye maruz kalacak şekilde düzenlemelisiniz. Ve sabırlı olup kendinize zaman tanımalısınız. Hiçbir küçük çocuk ana dilini bir günde öğrenip konuşmaya başlamaz. Belli bir doyum noktasına geldiğinizde kendiliğinizden konuşmaya ve anlamaya başlayacaksınız. Fakat ilk adımları atarken çekinmeyin ve yanlış telaffuza ya da gramere takılmayın. Zamanla her şey yoluna girecektir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler :

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Paragraf Çözme Teknikleri Nelerdir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.