Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü: 25 Kasım

25.11.2019
871
A+
A-
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü: 25 Kasım

 

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü, 1999 yılında BM Genel Kurulu kararı ile kadına yönelik şiddete karşı kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen bir gündür.

25 Kasım Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bugünün ortaya çıkışı 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız olan Mirabel kardeşlerin öldürülmesi ile olmuştur. Bu üç kız kardeş baskı kuran ve özgürlükleri kısıtlayan yönetime karşı eylemlerde bulundukları için vahşice öldürüldükten sonra uçurum dibine bırakıldılar. Bütün gazetelerde ise Mirabel kardeşlerin, bir kaza sonucu öldükleri yazıldı. Ülkelerinde özgürlük için mücadele eden üç kardeş, en son Latin Amerika’daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya meydan okudular. Bu sonuncu olayda işlerin gidişatı değişti ve arabalarından indirilerek vahşice öldürüldüler.

Bu olaydan sonra Dominik’te 1981 yılında Latin Amerika Kadın kurultayında alınan kararla 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Daha sonraki süreçte ise 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü adını aldı.

Ülkemizdeki 25 Kasım Kapsamında Neler Yapılacak?

Bu yıl ülkemizde bugüne yönelik etkinlik programı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacaktır. Kamuoyuna 75 maddeden oluşan  “Kadına Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” tanıtılacak.  Bakanlar, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, muhtarlar, sanat ve spor camiasından birçok isim de programda yer alacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, program kapsamında İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında imzaladıkları protokolün ayrıntılarını anlatacaklar.

Bakan Selçuk, Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü “Dünyayı Turuncuya Boya-16 Günlük Aktivizm Kampanyası” kapsamında kadına şiddetle mücadelenin sembolik rengi olan turuncu ile Türkiye’deki simge yapıların aydınlatılacağını bildirdi.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.