Kayıtlara Geçen En Büyük 10 Deprem

13.11.2019
840
A+
A-
Kayıtlara Geçen En Büyük 10 Deprem

Bazen doğa olayları insanlar için dehşet verici durumlar yaratabiliyor. Meydana gelen yıkımlar bize, medeniyet açısından ne kadar ileri gidersek gidelim, insanların hala doğayı kontrol edemediğini hatırlatıyor.

Depremler, Dünya’nın tektonik plakalarının kaymasının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Sismograf ağları kullanılarak ölçülmüş ve Richter ölçeğinde 10 üzerinden bir numara tahsis edilmiştir. Şu anda, bilinen hiçbir güç 10 büyüklüğünde depreme neden olacak kadar büyük değildir. Şimdi bu devasa felaketlere, büyüklüklerine göre sıralanmış bir şekilde göz atalım.

10. Nias Depremi

Büyüklük: 8.6
Yer: Sumatra, Endonezya
Yıl: 2005
Zayiat: 1313

Bu deprem Nias adasında gerçekleşti ve adadaki en büyük şehir olan Gunungsitoli’nin nüfusunun neredeyse yarısını aldı. Hayatını kaybedenlerin çoğu, deprem vurduğunda binaların üst katlarında uyudukları için kaçamadılar. Deprem yaklaşık iki dakika sürdü ve takip eden 8 saat içinde 51 artçı şok meydana geldi. Simeulu adası da Nias’ı tahrip eden aynı depremden etkilendi.

9. Assam Depremi

Büyüklük: 8.6
Yer: Assam, Tibet
Yıl: 1950
Zayiat: 780

Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından sadece üç yıl sonra trajedi, Tibet şehri Rami’nin 20 mil aşağısında meydana geldi. Şiddetli deprem sonucu büyük heyelanlar oluştu. Nehirlerden taşan sular çok fazla ölüme sebep oldu. Assam Depremi, okyanus dibinde, kıtasal plakaların birleştiği yerde meydana gelen, kayda geçmiş en büyük depremdi.

8. Rat Adası Depremi

Büyüklük: 9.7
Yer: Aleut Adaları, Alaska
Yıl: 1965
Zayiat: 0 rapor edildi

Bu deprem oldukça maliyetli olmasına rağmen, tahmini olarak 10.000 ABD Doları değerinde maddi zarara neden olmuş ancak bilindiği kadarıyla hiçbir yaralanma veya ölümle sonuçlanmamıştır. Hasarın büyük bir kısmı, depremden ziyade deprem sonucunda ortaya çıkan tsunamiden kaynaklanmış ve tsunami uyarıları Nikolski ile Attu arasındaki bütün kıyı şeridi boyunca verilmiş. Kuzey Amerika ve Pasifik plakalarının birleştiği Aleut yayının, dünyanın en aktif sismik bölgelerinden biri olduğu kanıtlanmıştır.

7. Ekvador-Kolombiya Depremi

Büyüklük: 8.8
Yer: Ekvador ve Kolombiya
Yıl: 1906
Zayiat: 1,500

Bu deprem, sonrasında çok daha fazla can alan yıkıcı bir tsunamiyi tetikledi. En büyük kayıplar ve zararlar, Micay, Kolombiya ve Río Verde, Ekvador arasındaki sahil boyunca görüldü. Bu depremle ilgili verilerin çoğunluğu dalga formlarını gözlemleyerek ve analiz ederek elde edildi. Bu deprem, Güney Amerika Levhası ve Nazca Levhası üzerine oldu ve 350 mil boyunca bir yırtılma bölgesi yarattı.

6. Maule Depremi

Büyüklük: 8.8
Yer: Offshore Bio-Bio, Şili
Yıl: 2010
Zayiat: 521

Bu yıkıcı depremin merkez üssü, Şili’nin başkenti Santiago’nun 200 mil güneybatısında yer alırken, şoku Arjantin’deki Buenos Aires kadar hissedildi. Güney Amerika Plakası ile Nazca Plakası arasındaki depremde meydana gelen yırtılma daha sonra su basıncı artışı ile ilişkilendirildi. Maule Depremi yerel ekonomi üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Yakın çevrede bulunan binalara ve altyapıya büyük zarar verdi.

5. Kamçatka Depremi

Büyüklük: 9.0
Yer: Kamçatka, Rusya
Yıl: 1952
Zayiat: 15.000

Bu deprem, yerel nüfusu 50 metreye kadar yükselen dalgalarla tahrip eden meşhur Kamçatka Yarımadası tsunamisine neden oldu. Deprem, yakınlarda birçok volkanın bulunduğu Pasifik Levhası tarafından bastırıldığı Okhotsk Levha’sının üzerinde ortaya çıktı. Hawai Adaları, bu depremden sonra meydana geldiği bölge dışında en fazla kayıp veren yer oldu ve yaklaşık 17 milyon dolar zarara uğradı. Özellikle Midway Adası sokaklarını su bastı.

4. Tohoku Depremi

Büyüklük: 9.1
Yer: Sendai, Japonya
Yıl: 2011
Zayiat: 22.000

Tohoku Depremi sonucunda ortaya çıkan tsunami, Honshu sahili boyunca 200 kilometrekarelik bir araziyi 12 katlı bina yüksekliğinde dalgalar ile sular altında bıraktı. Belki de bu doğal felaketin en korkunç etkisi, Fukushima Daiichi Nükleer Santralindeki nükleer erime oldu. 235 milyar dolara ulaşan hasarla, bu tsunaminin tarihteki en pahalı doğal felaket olduğu tahmin edildi. Fukushima Daiichi’deki korkunç olayların ardından yaklaşık 47.000 insan tahliye edildi.

3. Sumatra-Andaman Adası Depremi

Büyüklük: 9.1
Yer: Sumatra, Endonezya
Yıl: 2004
Zayiat: 227.900

Yaygın olarak Hint Okyanusu Depremi olarak bilinen Sumatra-Andaman Adası Depremi yaklaşık 10 milyar dolar zarara mal oldu. Deprem sonrasında Hint Okyanusunda büyük tsunamiler oluştu. Bu unutulmaz doğal felaket sonucunda ortaya çıkan dalgalar o kadar büyük oldu ki, Doğu Afrika kıyıları başta olmak üzere okyanusun her tarafında hasara yol açtı. Bilim adamları, Hint Okyanusunda meydana gelen bu depremin ABD’nin 11 gün içinde kullandığı tüm enerjiye, eşit bir enerjiyi bir anda açığa çıkardığı tahmin ediliyor.

2. Büyük Alaska Depremi

Büyüklük: 9.2
Yer: Alaska, ABD
Yıl: 1964

Alaska’nın “Güzel Cuma Depremi” olarak da bilinen bu büyük deprem, 200 metre yüksekliğe ulaşan birden çok tsunaminin sahil şeridinde büyük hasara yol açmasına sebep oldu. Şok dalgaları ayrıca Anchorage’da bir dizi yıkıcı toprak kaymasına neden oldu. Büyük Alaska Depreminin etkisi, Washington Seattle’da yani 1.930 kilometre uzakta bulunan Space Needle kulesini sallayacak kadar büyüktü. Bu depremin yol açtığı ölümlerin 16’sı, tsunami dalgalarının daha fazla tahribata yol açtığı Kaliforniya ve Oregon kıyılarında gerçekleşti.

1. Valdivia Depremi

Büyüklük: 9.5
Yer: Valdivia, Şili
Yıl: 1960

Valdivia Depremi, dünyada kaydedilen en büyük depremdi. Yakındaki diğer bazı depremler gibi, Büyük Şili Depremi de Güney Amerika Plakası’nın altından ilerleyen Nazca Plakası tarafından tetiklendi. Yırtılma bölgesi yaklaşık 1000 kilometrelik bir sahil şeridini kapsıyordu ve tsunami dalgaları, Japonya ve Yeni Zelanda’ya kadar ulaştı. Bu deprem, adını doğal felaket ve sonrasında yaşanan olaylardan en çok etkilenen şehir olan Valdivia’dan aldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.