Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

13.11.2019
908
A+
A-
Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Kimya dersi nasıl çalışılır, kimyaya nasıl çalışılır, tyt kimya nasıl fullenir, ayt kimya nasıl çalışılır, yks kimya nasıl çalışılır gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Kimya dersi; maddelerin yapısını, özelliklerini inceleyip gözlemlenen şeyleri formüle edip analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırmayı hedefler. Kimya dersi matematik, fizik ve biyoloji dersleri ile bağlantılıdır. Bu nedenle kimya dersinde zorlanmamak için bağlantılı olduğu derslerdeki terim, kavram, formül, ilke ve birimlerin anlam ve içeriklerinin iyi bilmesi gerekmektedir.

Kimya dersine çalışılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Kimya dersine ayıracağınız süreyi planlarken çalışılması gereken, zorlandığınız konuları göz önünde tutarak planlamalısınız.
  2. Ders anlatılırken okuldaki ya da kurstaki öğretmenlerinizi iyi dinleyip önemli noktaları not alarak dersi dinlemelisiniz.
  3. Bir adet yardımcı kaynağınız olmalı. Bir kez de bu kaynaktan konu tekrarlanmalı önemli yerlerin altı çizilmelidir. Ders tekrarı yapacağınız zaman ya da takıldığınız noktalarda derste alınan notlar ve bu yardımcı kaynak yardımınıza koşacaktır.
  4. Çalışılması gereken konu bittiğinde kolaydan zora olacak şekilde konunun testleri çözülmelidir. Bu sebeple bir adet kolay bir adet zor seviyede soru bankası edinin.
  5. Soru çözerken ezberlenen formüllerden yola çıkarak yorum yapabilmelisiniz. Soruları da ezberlemeye çalışmayın. Çözerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanın ve yorumlama gücünüze katkı sağlayacak şekilde akıl yürütün.
  6. Sorular okunurken vurgulanan yerlere ve “iki katına çıkarılırsa”,” aynı sıcaklıkta”, “eşit mollerde” gibi ifadelere dikkat edilmesi gerekir.
  7. Çözemediğiniz sorularla bir süre uğraşın. Hemen demoralize olmayın. Yapamadığınız soruları mutlaka öğretmenlerinize ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınıza sorun ve öğrenin. Çözülemeyen ama cevabı kavranarak öğrenilen her soru sizin için bir basamak olacak ve sonunda konuya tam olarak hakim olup kimya dersinin üstesinden gelebileceksiniz.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.