Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

21.11.2023
2.184
A+
A-
Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Kimya Dersine Nasıl Çalışılır?

Kimya dersine nasıl çalışılır, kimya netleri nasıl artar, YKS kimya nasıl çalışılır gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Kimya dersinde maddelerin yapısı ve özellikleri incelenip, gözlemlenen şeyler formüle edilerek analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Peki, kimya dersine nasıl çalışılmalıdır?

Kimya Nasıl Çalışılır ve Kimya Netleri Nasıl Artar?

  • Hemen hemen tüm derslerde olduğu gibi bu dersi de aktif bir şekilde dinlemelisiniz.
  • Sorasında kendiniz bir çalışma yürütmeden önce kimya dersine ayıracağınız süreyi ve nasıl çalışacağınızı planlamalısınız. Bu planı yaparken özellikle zorlandığınız konulara ağırlık vermelisiniz. 
  • Kimya dersinde yer alan formüllerin mantığını anlamak çok önemlidir. Formüllerin mantığını anladıktan sonra bir kağıda not alıp görebileceğiniz bir yere asarak ya da bir defter tutarak bu formüllere sık sık göz atmalısınız.
  • Konu çalışmasını tamamladıktan sonra kolaydan zora olacak şekilde konunun testlerini çözmelisiniz. 
  • Soruları çözerken örnek ve çözümlü soruları iyice inceleyin.  Formüllerden yola çıkarak akıl yürütün ve de yorum yapmaya çalışın.
  • Sorularda vurgulanan yerlere; “iki katına çıkarılırsa, aynı sıcaklıkta”, eşit mollerde” gibi ifadelere dikkat edin. Hatta böyle ifadelerin geçtiği yerleri yuvarlak içine alın ya da altını çizin.
  • Çözemediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda hemen demoralize olmak yerine doğrusunu öğrenmek için harekete geçin. Bu noktada öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Çözemediğiniz ya da boş bıraktığınız soruların peşine düşmek, eksiklerinizi tek tek kapatmanızı sağlayarak sizi kimya dersinde başarıya ulaştıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar :

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.