Kitap Okuma Serisi/1

05.10.2019
549
A+
A-
Kitap Okuma Serisi/1

Her cumartesi yayınlayacağımız yeni “Kitap Okuma Serimiz”de sizlere kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebileceğinizle ilgili yardımcı olmaya çalışıp ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına uygun kitap listelerine yer vereceğiz. Serimizin ilk bölümü ebeveynlere yönelik. Sürekli çocuğunun kitap okumadığından şikayet eden veliler bu konuda neler yapabilirler?

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ebeveynlerin en çok yakındıkları konuların başında çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandıramamak geliyor. Sürekli dile getirilen, çocuğa kazandırılamadığından yakınılan bu alışkanlığın en büyük nedeni ise gene ebeveynlerin kendisi. Hele ki anne baba olarak kitap okumuyor; sürekli telefonla, bilgisayarla ya da televizyonla uğraşırken çocuktan kitap okumasını istiyorsanız bu alışkanlığı kazandırmada yeterli olunamayacaktır. Ya da kitap okuyorsunuz ama çocuğunuz bunu görmüyorsa o zaman da örnek modelle çocuk karşılaşamadığı için gene sonuç hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır.

Çocukların en temel eğitimi ailede başlar.  İlk öğretmenleri de anne babası ve yakın çevresi olur. Kalıcı öğrenmelerin çoğu ise model alarak ve yaparak yaşayarak edinilir. Bu sebeple söylediklerinizden çok yaptıklarınız onlar için örnek teşkil edecektir.

Küçük yaşlardayken çocuğunuza seviyesine uygun kitaplar okumalısınız. Ve de onların sizi kitap okurken görmesi için evde okumalar yapmalısınız. Böylece çocuğunuz kitap okumayı vakit ayrılması gereken, önemli ve eğlenceli bir eylem olarak görecektir.

Ailece okuma saatleri belirleyin. Evdeki her fert elden geldiğince bu saate katılmalıdır. Belirlenen okuma saatleri kapsamında herkes kendi kitabını okuyabilir ya da aile üyelerinden birisi kitabı sesli okuyup diğerleri dinleyebilir. Bazı günler çocuklarla birlikte kütüphaneye gidilip orada ya da açık havada bir parkta da bu etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Hatta çocuğunuzun birkaç arkadaşıyla bu etkinliği yapması için gerekli ortamı da oluşturabilirsiniz.

Birlikte kitap almaya çıktığınızda onun seçtiği kitapları değersizleştirmeyin. Başlangıçta alışkanlık edinilene kadar istediği türü seçmesine izin vermelisiniz. Sadece yaşına uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  İlla roman, öykü, masal okumak zorunda değil; şiir, çizgi roman, dergi de ilgisini çekebilir. Daha sonra ısrarcı olmadan yönlendirme yapılabilir ve doğum günlerinde ya da özel günlerde okumasını istediğiniz kitapları hediye edebilirsiniz. Bu kitapla ilgili merak uyandıracak bilgiler verebilir veya siz o kitabı okuduğunuzda hissettiklerinizi onunla paylaşabilirsiniz.

Kitap hakkında söylediklerini dikkatlice dinlemeli ve bu konuda sohbet etmek için sorular sormalısınız. Kitapla ilgili bir şeyler anlatmak hoşuna gitmiyorsa doğrudan sormak yerine okuduğu kitaptaki karakter üzerinden sorular sorulabilirsiniz. Okuduğu hikayeyi kendi yazsaydı nasıl kurgulardı ya da sonunu nasıl bitirirdi? Böyle sorular sormak, ona etkili okumayı öğretip okudukları üzerinde düşünmesini sağlayacaktır.

Kendi kütüphanesini oluşturmasına fırsat tanımalısınız. Onun erişebileceği boyutlarda bir kitaplık edinebilirsiniz. Ya da evinizdeki kitaplıkta onun erişebileceği bir bölüm ayırabilirsiniz. Böyle bir kütüphane için imkanlar elverişli değilse çocukların erişebilecekleri ve gözlerinin önünde olacak yerlere seviyelerine uygun, hoşlanacakları kitaplar, dergiler konulabilir.

Genel olarak ebeveynin çocuğunda görmek istediği bu alışkanlık için önce kendileri adım atmalı ve rol model olmalıdır ki çocukta bunu görerek harekete geçsin. Sizin göstereceğiniz çabayla çocuğunuz harekete geçecek ve kitap okuyarak sorgulayan, kendini ifade edebilen ve düşleyebilen bir birey olacaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.