Kitap Okuma Serisi/2

12.10.2019
511
A+
A-
Kitap Okuma Serisi/2

Neden Kitap Okumalıyız?

İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük özellik olarak düşünebilme becerisi olduğunu söyleriz. Peki bu büyük gücü kullanabiliyor muyuz ve de kullanmak için çaba sarf ediyor muyuz?

Kitap okumak bu gücü kullanabilmek için bize yardımcı olacak en büyük kaynaktır. Hiç bilmediğiniz, tecrübe edemeyeceğiniz hayatları, her türlü duygu halini anlayabilmek; okyanusları, uzayı, canlıları; insanoğlunun hayal gücünün sınırsızlığını; geçmişten miras kalan bilgileri… Hepsini kitaplardan öğrenebiliriz. Aklınızın size sunduğu imkanları geliştirmenize imkan sağlayacak bu eylem size daha başka neler katacak bakacak olursak:

 • Hayal dünyanızı geliştirip kendi filminizin yönetmeni olabilirsiniz.
 • Düşünce dünyanızı geliştirip kendinizi daha rahat ve güzel ifade etmenizi sağlar.
 • Geçmişten ders alıp ânı kullanmayı öğrenip gelecekle ilgili öngörülerde bulunabilirsiniz.
 • Hayatta karşılaşacağınız birçok olaya ve duruma bakış açınız değişecektir.
 • Karşılaşacağınız problemlerde çözüm yolunu bulmanız kolaylaşacaktır.
 • Hızlı okuma, konuşma ve düşünme kabiliyetinizi geliştirip kendinizi ifade etme gücünüzü arttıracaktır. Böylece dilin inceliklerini kavrayıp görünenin altındaki anlamı su yüzüne çıkarmanız kolaylaşacaktır.
 • Hayatınızda hiç yaşayamayacağınız hayatları, karşılaşmayacağınız insanların ruh halini ve tadamayacağınız duyguları tatmanızı sağlayacaktır.
 • Okumak, sizin en iyi versiyonunuza ulaşmanızı sağlayıp kendinizi ifade edebilen bir bireye dönüştürecektir.

Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazanabiliriz?

 1. Kitap okumanın sağlayacağı faydaları düşünüp motive olun. Kendinizi ifade etme yetiniz gelişerek insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve böylece sosyalleşme olanaklarınız artacaktır.
 2. Sevilen tarzda kitaplar okunarak başlanmalıdır. İlginizi çekmeyen, klasik eserlerle işe başlamanız sizi sıkacaksa uzak durun. Daha sevdiğiniz tarzlarda başlayıp ilerleyen zamanlarda farklı deneyimler için yavaş yavaş klasik eserlere geçebilirsiniz.
 3. Yanınızda kitap taşımayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Gün içinde yolculuk yaparken ya da bir yerde beklemeniz gerektiğinde telefonla vakit geçirmek yerine yanınızdaki kitabı okumak alışkanlık kazanmanıza yardımcı olacaktır.
 4. Uyumadan önce kitap okumak için vakit ayırabilirsiniz. Gün içinde vakit bulamıyorsanız yatmadan önce 15-20 dakika okuma yapabilirsiniz.
 5. Yeni bir alışkanlık kazanırken istikrarlı olunmalıdır. Bir şeyi alışkanlık haline getirmek için 21 güne, davranış haline getirmek içinse 60 güne ihtiyaç vardır. Ama arada boşluklar bırakmadan az ya da çok bu davranışın tekrar edilmesi gerekmektedir. Kendinize alt sınır belirleyin ve gün içinde bir şeyler ters gitse bile “günde en az 5 sayfa okumalıyım”, şeklinde bir kural koymalısınız.
 6. Okuyup bitirilen kitapların listesini yapmak sizi motive edecektir. Bu liste sizin neler okuduğunuzun somut göstergesi olacaktır. Ve de her okuduğunuz kitaptan sonra onunla ilgili yorumlarınızı yazabileceğiniz bir defter edinebilir ya da bir blog yazabilirsiniz. Böylece okuduğunuz şeyler anlamlı ve üstüne düşünebileceğiniz bir hale dönüşecektir.
 7. İçine giremediğiniz kitabı sizi bıktırmadan bırakmalısınız. Yoksa yeni edinilen alışkanlıktan soğuyup edinilmeye çalışılan bu davranışla vedalaşmanıza sebep olabilir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.