Klima Nasıl Çalışır?

17.07.2019
525
A+
A-
Klima Nasıl Çalışır?

Klima Nasıl Çalışır?

Klimalar, kapalı alanlardaki havanın dışarıdaki havayı nötrleyebilmesini sağlayan alettir. Ortamdaki havayı ısıtan, soğutan, ortamın nemini alan klimalar, ev, okul, iş yeri, hastane, araç gibi kamuya açık tüm alanlarda kullanılmaktadır. “Klima nasıl çalışır, çalışma mekanizması nasıl işler?” gibi soruları bu yazımızda cevaplandırdık.

İlk Klima Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak 20’nci yüzyılın başında, bir kağıt fabrikasındaki sıcaklığı ve nemi kontrol altına alabilmek için üretilen klima sistemi, başarılı sonuçlar sağlamıştı. Kağıtların bozulmaması amacıyla üretilen bu kalorifer tarzı bu klima, günümüzdeki klimaların atası olarak tarihe geçti.

Klimalar Nasıl Çalışır?

Klimanın çalışma mantığı, içerisindeki freon adı verilen gazın sıkıştırılması ya da genleştirilmesi sonucu harekete geçmesi üzerinedir. Belirli bir basınç altında olan sıvı haldeki akışkanın belirlenen sıcaklıkta buharlaştırılması, daha sonra buhar halden tekrar sıvı hale döndürülmesi şeklinde çalışır.

Soğutucu bobinler ve fanlar yardımıyla süren sonsuz bir çevrim söz konusudur. Sıvının soğutulması, sıkıştırılması ve yeniden sıvıya döndürülmesi şeklinde gerçekleşir.

Klimalarda kondenser (sıcak serpantin), evaporatör (soğuk serpantin), soğutucu gaz ve kompresör adı verilen dört temel bileşen vardır. Klimalar bu sayede ortamı ısıtıp soğutabilir. Kondenser ısıyı dağıtırken evaporatör ısıyı toplar. Soğutucu gaz klimanın hayati kısmıdır. Sıvı halden gaz hale ve sonra tekrar sıvı hale geçme özelliğine sahiptir. Kompresör ise evaporatörden çıkan soğuk gazı sıkıştırır. Bu şekilde gazın basıncı ve sıcaklığı artar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.