Kokolin Nedir, Nasıl Yapılır?

19.09.2019
2.305
A+
A-
Kokolin Nedir, Nasıl Yapılır?

Kokolin Nedir, Nasıl Yapılır?

Kokolin, çikolataya çok benzer ancak farklı malzemelerle üretilen, daha ucuz bir şekerleme çeşididir. “Kokolin nedir, nasıl yapılır?” diye soracak olursanız, kokolin kakao yağı yerine margarin, süt yerine peynir altı suyu tozu, kakao yerine de kakao tozu ile hazırlanmaktadır.

Kokolin ve Çikolata Arasındaki Farklar

Kokolin bir çikolata çeşidi değil, çikolata benzeridir. Gerçek çikolatadan daha dayanıklı bir üründür. Ancak tat olarak çikolatanın yerini tutmaz. Ağızda yağlı bir tat bırakır. Ayrıca çikolatadan daha ucuzdur ve ilk anda ayırt edici yönü budur. Çikolata elde kısa süre tutunca erir. Ancak kokolin kolay kolay erimez. Buna sebep ise kokolinde kullanılan margarin yağın erime noktasının kakao yağından daha yüksek olmasıdır. Kokolinin maliyeti gibi satış fiyatı da çikolatadan daha düşüktür. Kokolin “çikolatanın çakması” olarak adlandırılır. Ancak bu farklar kokolin adlı şekerlemenin sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Kokolin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak hazırlanmaktadır. Daha çok bayramlarda satışında ve üretiminde artış olur.

Çikolatanın Rengi Neden Beyaza Döner?

Kokolin nedir, nasıl yapılır öğrendik. Çikolata ve şekerleme dünyasında en merak edilen sorulardan biri de çikolataların beyazlaması konusudur. Bu beyazlama kokolinde görülmez. Bunun sebebi, çikolatadaki süt oranıdır. Ani sıcaklık değişimi ve nem durumlarında bu beyazlık görülür. Ancak bu çikolatanın bozulduğu anlamına gelmemektedir. Bu durumdan kaçınmak adına çikolataları buzdolabına koymamak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.