Korona Virüsü Nedir?

12.03.2020
294
A+
A-
Korona Virüsü Nedir?

Korona Virüs Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Wuhan virüsü, Gizemli virüs olarak da bilinen Korona virüsü 2019-nCoV, insanları ve çeşitli hayvan türlerini hasta edebilen bir RNA virüsüdür. Virüse Latince taç anlamına gelen “Corona” adının verilmesinin sebebi, yüzeyindeki çubuksu uzantıların taç şeklini andırmasından kaynaklıdır.

İnsanlarda çeşitli solunum yolu hastalıklarına sebep olabilen Korona virüsü; kendini boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunlukla belli etmektedir. Virüsün yeni versiyonuyla ilgili bilgiler kesin olamamakla birlikte; vücuda girdikten sonra 3 ila 5 gün arasında semptomlarını gösterdiği, hastalık evresinin ise 4 ila 6 gün sürdüğü belirtiliyor. Bazı hastalarda zatürreye sebep olabilmektedir.

4 türü bulunan virüsün, ilk olarak insanlara bulaşması 2003 yılında SARS virüsü şeklinde gerçekleşti. Daha sonra 2019 yılında Suudi Arabistan’da MERS salgını olarak karşımıza çıktı. Son günlerde ortaya çıkan yeni versiyonu ise 2019-nCoV olarak tanımlandı.

Yeni Korona salgınının bu kadar korkutmasının sebebi, virüsün bu versiyonuyla ilk kez karşılaşılmasından kaynaklıdır. Virüs bulaşan kişilerde kaç gün sonra ortaya çıkıyor, tam olarak nasıl bir etki bırakıyor, tedavisi için gerekli aşı ne zaman bulunacak gibi soruların cevaplarının bilinmemesinden dolayı da korku atmosferi yayılmaktadır.

Yeni Korona Virüsü İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Korona virüsünün, Çin’in Wuhan kentinde canlı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı belirtilmektedir. 31 Aralık 2019’da sebebi bilinmeyen bir zatürre vakasıyla başlayan süreç, 4 gün içinde 44 kişide hastalığın görülmesiyle durumun ciddiyetinin anlaşılmasını sağladı.

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde Korona virüs uzmanı olan Zheng-Li Shi’nin iddiasına göre bu virüs, yarasalardan geçen başka bir virüs ile yüzde 96 oranında benzerlik taşıyor. Bu makaleye göre virüsün büyük olasılıkla yarasa çorbası ve vahşi hayvan pazarlarından satın alınan hayvanlardan insanlara geçtiği varsayılıyor.

Koronadan Korunmak İçin Okullarda ve Genel Olarak Hayatımızda Hangi Önlemleri Almalıyız?

MEB’in bilgilendirme amaçlı yapmış olduğu açıklamayı bu noktada yol göstermesi açısından sizlerle paylaşacağız.

“Sevgili Çocuklar, Değerli Velilerimiz;

Özellikle kış aylarında, solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Solunum yolu enfeksiyonları, öksürme veya hapşırma ile ortalığa saçılan küçük damlacıklar ile kişiden kişiye bulaşabilen hastalıklardır.

Bildiğiniz üzere, yine bir solunum yolu enfeksiyonu etkeni olan koronavirüs yakın zamanda gündeme gelmiştir. Çin’de başlayan yeni koronavirüs enfeksiyonu (2019-nCoV) bugüne kadar ülkemizde tespit edilmemiştir ve hastalığın ülkemize girişini önlemeye yönelik bütün tedbirler alınmıştır. Tüm bunlarla birlikte hastalıkların çıktığı ve yayıldığı ülkelerin insanlarının herkesten daha fazla zor durumda olduklarını, kendilerine karşı olumsuz düşünceler beslenmemesi gerektiğini, insanlığın salgın hastalık ve doğal afetlerden de, evrensel sevgi, anlayış ve güç birliğiyle çıkacağını unutmayalım.

Bu vesileyle solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik olarak aşağıdaki önlemlerin bir kere daha hatırlatılması uygun görülmüştür:

 • Sağlıklı beslenme ve düzenli uykuya özen gösterilmeli, egzersiz yaparak hareketli hayat tarzı benimsenmelidir.
 • Okullarda, kış ayları da dahil, sınıflar ve diğer kapalı alanlar sık havalandırılmalıdır.
 • Enfeksiyonların yayılmasını engellemek için eller sık yıkanmalıdır. Eller; parmak araları, tırnak ucu ve avuç içlerini de ovalayarak, sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanmalıdır. Kirli eller ile göz, burun ve ağıza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında ellerin su ve sabun ile yıkanması önemlidir.
 • Her tuvalet kullanımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Her tuvalet kullanımı sonrasında klozet kapağı kapatılmalı ve sonra sifon çekilmelidir.
 • Özellikle kış aylarında tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmalıdır. Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında ağız ve burun mendille kapatılmalı; mendil bulunmadığı durumlarda dirsek içi ile kapatılmalıdır.
 • Kâğıt mendil kullanıldıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalıdır.
 • Öğrencide solunum sistemi enfeksiyonu belirtisiyle (ateş, öksürük, hapşırma, burun akıntısı, vb.) karşılaşıldığında, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşu ile temasa geçilmelidir. Belirtilerin devam ettiği dönemde, öğrencinin evde istirahat etmesi sağlanmalıdır.
 • Hastalık döneminde bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmeli, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Bulaşıcı hastalıklar konusunda daha detaylı bilgi almak için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sayfası (www.hsgm.saglik.gov.tr) ziyaret edilebilir.

Sağlıklı günler dileğiyle… “

Doğru El Yıkamanın Aşamaları:

 1. El ve bilekler su ile ıslatılır.
 2. Avuç içine yeteri kadar sabun alınır.
 3. Sabun, ellerin bütün yüzeylerine dağıtılarak iyice köpürtülür.
 4. El sırtları diğer elin avucu ile ovulur.
 5. Avuçlar birleştirilip parmak araları temizlenir.
 6. Eller kenetlenip parmak uçları ovulur.
 7. Başparmak diğer elin avucunda ovulur.
 8. Parmak uçları diğer elin avucunda ovulur.
 9. Eller bol su ile durulanır.
 10. Eller temiz bir havlu veya kâğıt havlu ile kurulanır.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korunabiliriz? Eller Nasıl Yıkanmalı?

 

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Ayça Erdem dedi ki:

  Nekadar detaylı ve güzel anlatmışsınız corona virüsünü. Korkmak değil bilinçli olmak lazım. Herkesle paylaşacağım yazıyı sağolun

  1. Selma gün dedi ki:

   Çok güzel bilgilendirici bir içerik bravo sayenizde birçok doğru kuralı öğrenmiş oldum

  2. Beyza dedi ki:

   Corona nın taç anlamına geldiğini bilmiyordum ne korkutucu bir virüsmüş bizden uzak dursun

 2. Sena Caygısız dedi ki:

  Kendini basit bi gripmiş gibi göstermesi çok korkutucu rabbim hepimizi korona virüsünden korusun

 3. Osman dedi ki:

  İrana sıçramış ölen de varmış şimdi inşallah bize gelmez ya

 4. Sümeyye kılıç dedi ki:

  4 gün içinde 44 kişide görüldüğünü bilmiyordum çok korkutucu yaa

 5. Gülizar Cad dedi ki:

  Allah korusun inşallah solunumda bir sıkıntı çekecek hastalığa yakalanmam yoksa korona diye korkudan ölürüm benn 🙁

 6. Sahra dedi ki:

  Zheng-Li Shi’nin iddiasına göre bu virüs, yarasalardan geçen başka bir virüs ile yüzde 96 oranında benzerlik taşıyor.
  Bence çok doğru kesinlinle bize yarasadan geçti

 7. Senem dedi ki:

  Kesinlikle artık öpüşmek tokalaşmak sarılmak yok. Çinde bitti bizde başladı sonumuzu hayır etsin allah.

 8. Ceyda dedi ki:

  4 türü mü varmış bu virüsün. SARS virüsünden türemiş çok şaşırdım yeni bi virüs sanıyodum demekki sars hala daha günümüzü etkiliyor çok korkutucu.