Koronavirüs Belirti Takvimi

25.03.2020
638
A+
A-
Koronavirüs Belirti Takvimi

Koronavirüs Belirti Takvimi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili herkes elinden geldiğince gerekli önlemleri almaya çabalıyor. El temizliği ve bir süre evde izole bir hayat yaşamak virüsün yayılmasını engelleyecek en önemli iki faktör olarak görülüyor. Gerekli önemler alınmasına karşın bir şekilde koronavirüsle karşı karşıya kalınması durumunda bunu nasıl anlarız? Korona virüsün belirtileri neler?  Korona virüs semptomları neler? Korona virüs hastalık süreci nasıl ilerliyor?

Bu noktada Hacettepe Üniversitesi, Koronavirüs salgınına karşı kamuoyunu bilgilendirme amacıyla “Koronavirüs Belirti Takvimi” hazırlayarak paylaştı. Bu takvimde gün gün belirtilerin nasıl ortaya çıktığı anlatılmaktadır.

Koronavirüs Belirtileri:

  • 1-3. Gün Belirtileri : Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. Hafif baş ağrısı ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıfsa mide bulantısı ve ishal gibi durumlar görülebilir.
  • 4. Gün Belirtileri : Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.
  • 5. Gün Belirtileri : Boğaz ağrısı çok şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı bir hal alır. Eklem ağrıları görülür.
  • 6. Gün Belirtileri : Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.
  • 7. Gün Belirtileri : Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.
  • 8. Gün Belirtileri : Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs ağrısı çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.
  • 9. Gün Belirtileri : Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.
  • Bu belirtilere sahipseniz tıbbi yardım için en yakın hastaneye başvurun!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.