Koronavirüs Sürecinde Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

23.03.2020
451
A+
A-
Koronavirüs Sürecinde Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Koronavirüs Sürecinde Kaygımızı Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Kaygı bozukluğu belli düşüncelere saplantılı olma ve başka şeyler düşünememe ile kendini belli eder. Yaşanan son gelişmelerden dolayı bu gibi bir durum yaşayıp derslerinize odaklanamıyorsanız, o zaman gelin bu kaygı ile nasıl başa çıkabileceğinizi beraber görelim.

 

Kaygınıza Süre Tanıyın!

Tüm gün boyunca sürekli aynı kötü senaryoları düşünmeyi bırakmalısınız. Endişenizi arttıracak bilgileri okuyarak sosyal medyada zaman geçirmeyi bırakın. Sizi karamsarlığa sürükleyecek şeyleri yapmaktan vazgeçin! Peki, buna engel olamıyorsanız ne yapmalısınız?
Her gün kötü gelişmeleri düşünmek için kendinize 30 dakika ayırın. Örneğin; içinde bulunduğumuz bu virüs salgınına dair yeni gelişmeleri okuyup, izlemeye 30 dakika sınırı koyun. Alarmınızı kurun ve bu süre boyunca; en son hangi gelişmeler yaşanmış, en kötü ne olabilir, düşünün, kurgulayın. Süre dolup, alarm çaldığında bunların hepsiyle vedalaşın. Bu kadar olumsuz düşüncenin ardından hemen ders çalışmaya odaklanmanız hayli zor olacaktır. Bu sebeple kısa nefes egzersizleri yapın. Şu an güvende olduğunuzu ve düşündüğünüz duyduğunuz şeylerin bir çözümünün olduğunu kendinize telkin edin. Ki hiçbir şey böyle sürüp gitmeyecek. İnsanlık var olduğu sürece bir çözüm her zaman bulunacaktır.

 

Elinizden geleni yaptığınıza emin olun!

Kaygı seviyenizi en doğru noktada tutmanıza yardımcı olacak şey içinizi rahatlatmaktır. Olayları küresel bir şekilde değiştirmek sizin elinizde değil. Fakat sizin de bu sürece olumlu bir katkınız olabilir. Evde kalmak ve hijyen kurallarına uymak gibi. Bunları yaptığınızdan emin olun ve süreci akışına bırakın. Evde yapmanız gerekenlere odaklanın. Çalışmanız gereken derslere, hazırlandığınız sınava odaklanın.

 

Gününüzü planlayın!

Ders çalışmak için yaptığınız çalışma programınıza ek olarak, o gün için gerçekleştirmek istediğiniz hobilerinizi de planlayıp onlara da zaman ayırmalısınız. Bunun dışında ders çalışma hobilerinizden kalan vakitte ev ile ilgili sorumluluklar üstlenebilirsiniz. Daha önce deneyimlemediğiniz bir ev işini yaparak başlayabilirsiniz. Bu sayede vaktinizi daha verimli ve doğru bir şekilde yönetmiş olacaksınız.

 

Fiziksel aktivitelere daha fazla yer vermeye çalışın!

Gün içerisinde aktif bir okul ya da kurs hayatınızın olmasına alışık olduğunuz için evde ders çalışmak, hareket alanınızın kısıtlanmasına sebep olacaktır. Bu durum sizi hem ruhsal hem bedensel olarak kötü etkileyebilir. Spor yapmak, psikolojiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisidir. Ev içinde yapabileceğiniz fiziksel aktiviteler sayesinde sağlıklı bir vücut ve düzenli bir yaşam ile çalışmalarınızda daha başarılı olacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Hepinize sağlıklı günler diliyoruz!

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.