KPSS Nedir ?

KPSS Nedir ?

KPSS Nedir ?

KPSS’nin açılımı, Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. ÖSYM tarafından yapılan sınavın amacı, kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına personel yerleştirmektir. KPSS ile alım yapılan kadro ve pozisyonlar için A ve B grubu olmak üzere 2 sınav grubu bulunmaktadır.

A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeylerindeki pozisyonları, özel yarışma sınavına tabi tutulmak üzere girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına alımlarda bu gruptan alım yapılmaktadır. Kaymakamlık, müfettişlik, uzmanlık gibi kadroları kapsar.
Sınava Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen – Edebiyat, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi mezunları ve bu bölümlerin 3. ve son sınıf öğrencileri girebilmektedirler. A grubu sınav sonucu 1 yıl geçerlidir.

B Grubu Kadrolar; A grubu kadrolarının dışında kalan mühendis, mimar, tekniker, memur, psikolog, hemşire vb. kadroları kapsayan gruptur. Bu grubun sınavları çift yıllarda iki yılda bir yapılır. Bu grubu sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir.

 

KPSS’ye Kimler Başvurabilir?

KPSS sınavının türüne göre başvurular değişmektedir. Lise mezunları KPSS Ortaöğretim grubuna, 2 yıllık üniversite mezunları KPSS Ön Lisans gruplarına, üniversite lisans mezunları ise KPSS Lisans grubuna girebilirler. Bu gruplar içerisinde, sınavın geçerlilik süresinde mezun olacaklar ve mezuniyet belgesini alabilecek olan öğrenciler başvuruda bulunabilmektedirler.

KPSS’ye girecek adaylar hem KPSS Lisans hem de ön lisans düzeyine aynı anda giremezler. Sınavlardan yalnızca birine girilebilmektedir. Girdikleri takdirde de sonuçlarından biri geçersiz sayılmaktadır.

KPSS Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS A grubu, Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı ve Eğitim Bilimleri sınavları her yıl yapılmaktadır. KPSS B grubu, KPSS Ortaöğretim, KPSS Ön Lisans sınavları ise iki yılda bir yapılmaktadır.

KPSS’de Hangi Dersten Kaç Soru Çıkıyor?

KPSS’nin ilk oturumu olan Genel Yetenek – Genel Kültür testlerine girilmesi zorunludur.

 • Genel Yetenek : Toplam 60 soru sorulmaktadır.
  Türkçe 30 + Matematik 30
 • Genel Kültür : Toplam 60 soru sorulmaktadır.
  Tarih 27 + Coğrafya 18 + Vatandaşlık 9 + Güncel 6
 • Eğitim Bilimleri : 80 soru sorulmaktadır.
 • Alan Bilgisi (CS / Cumartesi Sabah) Testi : Kamu Yönetimi 40 soru, Uluslararası İlişkiler 40 Soru ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 40 soru.
 • Alan Bilgisi (CÖS / Cumartesi Öğleden Sonra) Testi : Hukuk 40 soru, İktisat 40 soru, Maliye 40 soru.
 • Alan Bilgisi (PS / Pazar Sabah) Testi : İşletme 40 soru, Muhasebe 40 soru ve İstatistik 40 soru
 • Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi  / ÖABT : 75 soru sorulmaktadır.

KPSS’de Süre Ne Kadar?

 • Genel Yetenek ve Genel Kültür (GY GK) genellikle Cumartesi Sabah yapılmaktadır ve 120 soruya 130 dakika verilmektedir.
 • Eğitim Bilimleri için 100 dakika süre verilmektedir.
 • Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi / ÖABT için verilen süre bölümden bölüme değişmektedir. Matematik, Fen Bilimleri, Fizik, Kimya gibi öğretmenlik bölümlerine 150 dakika; diğer öğretmenlik branşlarına ise 120 dakika süre verilmektedir.
 • Alan Bilgisi Testlerinin her biri için 50 dakika verilmektedir. İstatistik testi 60 dakikadır.

KPSS’de Kaç Çeşit Sınav Puanı Vardır?

KPSS’de 124 adet puan çeşidi bulunmaktadır. Sınav 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.