Kyk 2019 Başvuruları Ne Zaman?

11.07.2019
484
A+
A-
Kyk 2019 Başvuruları Ne Zaman?

Kyk 2019 Başvuruları Ne Zaman?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) her sene,öğrenim kredisi, yurt ve burs kredisi konusunda açıklama yaparak öğrencilerin başvurusu için tarih belirlemektedir.Daha önceki yıllara oranla kredi tutarının daha fazla miktarda verileceği basın ve yayın organları aracılığı ile duyurulduğundan bursu almak için heyecanla bekleyen öğrenciler KYK başvuru tarihini merak etmektedir. Kredi, öğrencilerin olmazsa olmazıdır ve ailelerine fazla yük olmadan eğitimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler için büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu eğitim öğretim yılında yapılan zamlı burs miktarı daha da cazip bir hale geldiğinden hem ilgi ve talep artmış hem de heyecan çoğalmıştır.

Kimler KYK Bursu Alabilir?

5102 sayılı yüksek öğrenim kurumu öğrencilerini içeren kanuna göre, belli kriterleri taşıyan yüksek Öğrenim Kurumu öğrencilerine burs verilmektedir.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim Kredisi,T.C. vatandaşı olan, zorunlu hizmet yükümlülüğü dahilinde olmayan, eğitim ve sosyal faaliyetlerinin devamı için devletin verdiği borç paradır diye tanımlanabilir. Öğrenim kredisi alan öğrenciler mezun olduktan sonra devletten aldıkları bu KYK borç parayı geri ödemektedir.

Verilecek olan kredi tutarı ise her öğretim yılında istatistik kurumunun Yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışa paralel olarak fiyat belirlenerek uygulamaya konulmaktadır.

Öğrenim kredisi alan öğrenciler, KYK kredi borçları için mezun olur olmaz ödeme yapamayacaklarından ve taksitle geri ödeme yapacaklarından ödeme zorluğu yaşamamaktadır.

Burs Almak İsteyen Öğrencilerde Aranan Şartlar

 • Türk Vatandaşı olmak
 • Lisans ve ön lisans öğrencisi olmak,
 • ÖSYM sınavı sonucunda (ham puan olarak) ilk 100’e girmek,
 • Ön lisans sonrasında yani 2 yıllık ön lisansı okuduktan sonra ara vermeden DGS ile 3. Sınıfa devam etmek, (Uyum ve hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)
 • Master yapmak ve yüksek lisans öğrencisi olmak,
 • Hem yönetim kurulu hem de kurum ve kuruluş kanunu gereği alınan kararla uygun görülen öğrencilerden olmak. (Amatör sporcu olup halen öğrenimini devan ettiren öğrencileri içermektedir.)

Burs ve Kredi Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da burs ve kredi başvuru tarihi büyük bir merak ve heyecanla beklenmektedir. Yurt başvurularının başlamasına paralel olarak uygulamaya sokulan burs ve kredi başvuruları peş peşe seyrettiğinden aranan şartları taşıyan öğrencilerin gerekli evrakları tamamlamaya başlamasına az bir zaman kalmaktadır.

Yurt Talebinde Bulunan Öğrenci Sayısı Ne Kadardır?

Kredi ve yurtlar kurumunun açıklamasına göre bu öğretim yılında yurtlarda kalma talebinde bulunan öğrenci sayısının 383 bin 538 öğrenci olduğu açıklanmıştır. Önümüzdeki günlerde ise yurt talebinde bulunarak müracaat eden öğrenciler arasından kabul görülen öğrencilere duyuru yapılması beklenmektedir.

Burs ile Öğrenim Kredisi Arasında Ne fark Vardır?

Burs devlet tarafından başarılı olan öğrencilere karşılıksız olarak verilen destektir. Yani burs almayı hak eden öğrenci öğretim kredisi gibi mezun olduktan sonra devlete geri ödeme yapmamaktadır. Dolayısı ile başarılı olmak burs için en önemli kriterdir diyebiliriz.

Öğrenim kredisi ise aranan şartları taşıyan öğrencilerin mezun olduktan sonra (öğrenimi bittikten 2 yıl sonra) uygun taksitlerle geri ödeme yaparak borcunu devlete ödemesi ile gerçekleşmektedir.

Öğrenim Kredisi ve Burs Başvurusu Ne zaman Yapılmaktadır?

Burs ve kredi talepleri geçmiş yıllarda olduğu gibi üniversitelerin açılmasından yaklaşık 1 ay kadar sonra yapılmaktadır. Yönetim bunu öğrencilerine duyurmakla yükümlüdür. Başvurular yapıldıktan sonra yine yaklaşık 1 ay kadar sonra başvuruların kabul edilip edilmediği ilan edilir. Bu süreç içinde öğrenciye ödeme yapılamayan burs ücretleri kesin sonuçlar belli olduktan sonra birikmiş miktarla birlikte ödenmektedir.

KYK Burs Sonuçları Nasıl Takip edilir?

Her öğrenciye burs verilemediği gibi, burs talebinde bulunduğu halde onaylanmayan burs talepleri de vardır. Burs talep etme şartlarını taşıyan öğrenciler, burs müracaatları sonrasında sonuçları yine e-devlet üzerinden takip edebileceği gibi okul yönetiminden de KYK burs sonuçları öğrenilmektedir.

Hangi Durumlarda Burs Kesilir?

Aranan şartları taşıyan ve çok başarılı olan öğrenciler burs almayı hak ederken, bazı durumlarda burs verme işlemi sonlandırılmaktadır.

Bursun Kesilmesine Sebep Olan Durumlar

 • Öğrencinin notlarının düşmesi ve başarısız olması,
 • Burs almaktan vazgeçmesi,
 • Kayıt dondurması,
 • İzin alması, devamsızlık yapması, (KYK izin konusunda olumlu bakmamaktadır.)
 • Sağlık sorunlarının olması ve bu durumun devamsızlığa neden olması,
 • Kuruma ait olan yurtlardan süresiz olarak uzaklaştırılması,
 • Okuldan uzaklaştırma, çıkarılma ya da ayrılma durumlarının olması,
 • Mahkûm olması (kesin hüküm sonucundan itibaren uygulanır)
 • Öğrenime ara verilmesi,
 • Okumakta olduğu kurumun kapatılması.

Dikey Geçiş Sınavları (DGS) Tercih Sonuçları

DGS tercih sonuçları da merakla beklenmektedir. Lisans eğitimine geçmek isteyen adayların da ÖSYM’den gelecek olan tercih sonuçlarına dair son gelişmeleri ve haberleri takip etmesi kaçınılmaz olmuştur.

KYK ile Nasıl İletişim Kurulabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu ile her öğrenci 7/24 iletişim kurabilmektedir. Daha önceleri KYK iletişim her zaman ulaşılabilen bir alan değildi ve hep basın yayın organlarından son dakika haberleri takip edilerek dönem izlenebilirdi.

Yüksek öğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu (KYK), öğrencileri bilgilendirmek, başvuru sırasında karşılaşılması muhtemel olası sorunlara karşı çözümler üreterek yardımcı olmakla yükümlü olduğundan sürekli kendisini yenilemekte ve yapılanarak güncellenmektedir.

KYK Kurumsal iletişim Merkezi 444 1961 nolu hattı ile iletişim kurulabileceği gibi sosyal medya hesabı Twitter aracılığındaki @KYK_DESTEK hesabı üzerinden de iletişime geçilebilmektedir.

Ayrıca, KYK hakkındaki son dakika haberlerini Facebook GSBKYK, Instagram GSBKYK ile Youtube GSBKYK kanalları aracılığı ile de takip edebilirsiniz.

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumuna borçlanarak kredi alıp öğrenim hayatlarını bitirirler ve belirlenen taksitlerle 2 yıl sonra geri ödemeye başlarlar. Bu ödemelerin sorgulaması e-devlet aracılığı ile yapılabileceği gibi 7/24 iletişim hatlarından yardım alarak da yapılmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası ya da KYK Borç sorgulama alanlarından yardım alınarak öğrenmek de mümkündür.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

 • Beklenmedik durumlarda KYK borcu erteleme ile karşılaşıldığında neler yapılmalı?
 • Ne gibi durumlarda borç erteleme yoluna baş vurulmalı?

Gibi sorular sık sorulan ve en merak edilen konular arasındadır. KYK kredilerin geri ödemelerine 2 yıl sonra başlasa da ve ödeme kolaylığı sağlamak için taksitlendirme uygulasa da bazı durumlarda borçlu olan kişi erteleme talebinde bulunabilmektedir. Şayet erteleme talebi onaylanırsa, belirlenecek olan tarihe kadar uzatılması ve kişiye özel erteleme planı hazırlanması gerçekleştirilerek erteleme talebi onaylanmış ve işlem tamamlanmış olur.

KYK Borç Erteleme Nedenleri

 • İşsizlik (mezun olduğu halde henüz bir iş bulamamış olması)
 • Askerli görevini yerine getirmesi
 • Lisans üstü eğitime devam etmesi gibi sebepler ile KYK’ ya müracaat ederek borç ertelemesi talep edilebilir.

KYK Borç Erteleme Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

Gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi, öğrenim ve katkı kredisini geri ödeme konusunda da artık elektronik ortamda ve e-devlet aracılığı ile kolaylıkla yapılmaktadır.

Kurumdan kredi almış olan öğrencilerden daha önce alınan yazılı müracaat yerine artık e-devlet üzerinden yapmakta ve KYK borç erteleme talebini de www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru adresi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile müracaat yapılabilecektir.

Sonucunu ise yine e-devlet aracılığı ile takip etmek mümkün olmaktadır.

KYK İzin İşlemleri Nasıl Yapılmalıdır?

Üniversite öğrencileri, kredi ve yurtlar kurumundan hafta sonu ve resmî tatiller ile özel izinler dışında 1 öğretim yılında 75 güne kadar izin kullanabilmektedir. Ayrıca belge göstererek ispatlamak koşulu ile kurs, staj, nöbet ve uygulamalı eğitim gibi faaliyetlere iştirak eden öğrenciler, söz konusu faaliyetleri süresince özel izinli olarak saydırabilecek ve devamsızlık olarak sayılmaması sağlanabilecektir.

İzin işlemlerinde e-devlete giriş yaparak İZİN İŞLEMLERİ>İZİN TALEP ET sekmesi tıklanarak ekrandaki izin adresi, telefon numarası, gidiş ve dönüş tarihlerini doldurarak daha sonra onay için gönderilmesi ile işlem tamamlanmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.