KYK Burs ve Kredi Başvuru Sonuçları Açıklandı!

07.12.2020
378
A+
A-
KYK Burs ve Kredi Başvuru Sonuçları Açıklandı!

KYK Burs ve Kredi Başvuru Sonuçları Açıklandı!

KYK Burs ve Kredi başvuru sonuçları açıklandı mı, KYK burs sonuçları, KYK kredi sonuçlarına nereden ulaşabilirim, 2020 KYK burs miktarı ne kadar gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

2020-2021 eğitim öğretim yılında burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin merakla beklediği açıklama bugün Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu tarafından yapıldı. Burs ve öğrenim kredisi sonuçları sonuc.gsb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılarak öğrenilebilir.

Burs ya da kredi hakkı kazanan öğrencilerin 11 Aralık 2020 tarihinde saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi okuyarak onaylamaları gerekmektedir.

15-18 yaş aralığındaki öğrencilerin anne veya babalarının e-Devlet şifreleriyle giriş yaparak burs/kredi taahhütnamesi için veli onayını aldıktan sonra kendi e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak taahhütname onayını vermeleri gerekmektedir.

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama işlemlerini ise 15 Ocak 2021 tarihine kadar yapmalılar.

Burs ve Kredi İçin Kimler Başvurabilir?

İlk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazananlar, halen yükseköğretim programına devam eden ara sınıflar ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları burs ve öğrenim kredisi için başvuruda bulunabilirler.

Öğrencilerin başvuruda bulundukları beyanlar 12 kamu kurum ve kuruluşu tarafından teyit ediliyor ve yapılan değerlendirme sonucunda öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsisi yapılıyor.

Burs ve Kredi Arasındaki Fark Nedir?

Burs, ihtiyaç sahibi öğrenciye geri ödemesiz olarak verilmektedir. Öğrenim kredisi ise öğrencilere geri ödeme şartıyla verilmektedir. Öğrencilerin, mezun olduktan sonra TÜİK Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar göz önünde bulundurularak hesaplanacak miktarı, geri ödemeleri gerekmektedir.

2020 KYK Burs Miktarı Ne Kadar?

2020 burs ve öğrenim kredisi için lisans ve ön lisans öğrencilerine yapılan ödeme miktarı 550 TL’dir. Yüksek lisans öğrencilerine 1100 TL, doktora öğrencilerine ise 1650 TL ödenmektedir.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.