LGS Nakil İşlemleri Ne Zaman ?

23.07.2019
182
A+
A-
LGS Nakil İşlemleri Ne Zaman ?

LGS YERLEŞTİRME ESAS NAKİL BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Her yıl olduğu gibi Lise Giriş Sınav (LGS) sonuçları öğrencileri ve ailelerini merak içinde bırakmaktadır. Sınav sonuçlarının belirlenip duyurulması ile birlikte tercihlerin yapılması ayrı bir heyecanı beraberinde getirmektedir.

LGS sınavına giren ve sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler puanlarına uygun olan okullar arasında tercih yaparak ilk tercih haklarını kullanmışlardır.  22 Temmuz 2019 Pazartesi ilk tercih sonuçları belirlenmiş olup ilk tercihte istedikleri okullara yerleşen öğrenciler sevinirken, ilk tercihlerinde istedikleri okullara yerleşemeyen öğrenciler 2. Tercihlerinde yeni bir okul sıralaması ile şanslarını tekrar deneyeceklerdir.

LGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?

22 Temmuz 2019 ilk tercih sonuçları açıklanmıştır. İnternet üzerinden sonuçları öğrenebilirsiniz.Öğrencilerin büyük bir kısmı bu tercihleri ile istedikleri okullara girmişler, Fen liseleri, Anadolu liseleri, Mesleki ve Teknik Liselerinin büyük ölçüde dolduğu basın ve yayın organları tarafından duyurulmuştur.

  1. Tercih ve Nakil İşlemleri Hangi Tarihlerde Yapılacaktır?
  2. Nakil Başvurusu 29 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

5 Ağustos Tarihinde ise sonuçlar açıklanacaktır.

5 Ağustos- 8 Temmuz tarihinde tekrar nakil başvurusu için tercihler yapılacaktır.

10 Ağustos tarihinde de son nakil başvurusu sonuçları açıklanacaktır.

Nakil Başvurusu Ne Demektir? Şartları Nelerdir?

Tercihlerinde hiçbir yeri kazanamamış olmak ve yeni tercihler yaparak yeni okul isimleri yazmak (tercih etmek) demektir. Son tercihlerinde de hiçbir yere girememiş ise bu durumdaki öğrenciler hem merkezi sistemle hem de yerel sistemle boş kontenjanlı okullara kurul kararları ile yerleşebilmektedir. Bu genelde ev adresine en yakın olan okuldan başlanarak araştırılıp gerçekleştirilmektedir.

Hiçbir Yere Yerleşemeyen Öğrenciler Ne Yapacak?

Okul tercihlerinde hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler ya tercih sıralamalarında hata yapmışlardır ya da başarı oranı düşük olduğu için istediği okullara girememiştir.

Bu çalışma takvimi içinde herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler 19 Ağustos- 23 Ağustos tarihleri arasında yerleştirme süreci olarak ikametlerine yakın olan okullardan başlayarak açık kalan okullara dağıtılacak ve 6 Eylül 2019 tarihinde tüm yerleştirme işlemleri bütünüyle tamamlanmış olacaktır.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.