LGS Sonuçları Açıklandı!

16.07.2020
349
A+
A-
LGS Sonuçları Açıklandı!

LGS Sonuçları Açıklandı!

20 Haziran 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS), sınavının sonucu bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav sonuçlarının açıklandığı bugünde aynı zamanda 2020 LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu da açıklayacaklarını bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı. Sınav sonuçları uzmanlarımız tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. Değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak. 16 Temmuz 2020’de merkezî sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde Tercih Kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak Tercih Kılavuzu’nda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

LGS Sonucu Nasıl Öğrenilecek?

LGS sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr/ adresinden öğrenilecek.

Puanla alım yapan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin kontenjanlarını öğrenmek ve incelemek için merkezî sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporunda  2020 LGS sınavına yönelik istatistiki bilgiler yer almaktadır. Bu raporda da belirtildiği üzere okul başarısı ile sınav başarısı arasında güçlü bir bağlantı olduğu bir kez daha ortaya konulmuş oldu.

Bu yıl gerçekleştirilen 2020 LGS uygulamasının ilk oturumuna 1 milyon 472 bin 088 öğrenci katılırken ikinci oturuma 1 milyon 472 bin 303 öğrenci katıldı. Geçen yıllara oranla 2020’de LGS’ye katılımda %43’e yakın bir artış oldu. Bu yıl sınavda tam puan alan öğrenci sayısı ise 181.

 

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.