LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?  

2020 LGS puanlarının açıklanmasıyla akıllara gelen; 2020 LGS tercihleri nasıl yapılacak, LGS tercihleri ne zaman yapılacak, LGS tercihlerinde nelere dikkat edilmeli, LGS tercihlerinde kaç okul yazılacak, yerel  yerleştirme nedir, merkezi yerleştirme nedir vb birçok sorunun yanıtı yazımızda!

LGS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

2020 LGS tercihleri 20 Temmuz Pazartesi günü başlayacak ve 29 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’de sona erecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar ise 10 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak.

2020 LGS Tercihi Nasıl Yapılır?

2020 LGS sınavının oturumlarına katılarak sınav sonucunu öğrenen öğrencilerin; merkezî yerleştirme ile fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları, meslekî ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programlarına yerleşebilmek için tercih yapmaları gerekecek. Yaptıkları tercih sonucunda da LGS’de almış oldukları puan ve yüzdelik dilime bakılarak bu lise türlerinden birisine yerleştirilecekler.

Eğer öğrenci, merkezî yerleştirme ile yani LGS puanı ile alım yapan bir liseye yerleştirilemezse yerel yerleştirme ile ikamet adresine, okul başarı puanına ve okuldaki devam/devamsızlık durumuna bakılarak evine yakın liselerden birine, yapacağı tercih sonucunda yerleştirilecek. Bu yüzden adaylardan yerel yerleştirme için de tercih yapmaları isteniyor.

Lise tercih listesi oluşturmak için  http://www.meb.gov.tr/veya https://e-okul.meb.gov.tr/ adreslerinden birisine giriş yapılarak yayımlanan tercih listesine göre öğrenci ve velisinin, lise tercihlerini yapması gerekmektedir. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğü tarafından onaylanmalıdır. İnternet üzerinden tercih yapamayacak olanlar, okul müdürlüklerine giderek velinin doldurup imzaladığı “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” ile işlemlerini tamamlayabilirler.

LGS’ye katılan öğrenciler, merkezî sınav puanı (LGS puanı) ile alan okullar, yerel yerleştirme ile (evlerine yakınlıklarına göre) alan okullar ve pansiyonlu okullar arasından tercih yapabilecekler. LGS’ye katılmayan öğrenciler ise yerel yerleştirme ile alan okullar ve pansiyonlu okullar arasından tercih yapabilecekler.

LGS Tercihinde Kaç Okul Yazılacak?

Tüm öğrenciler öncelikle yerel yerleştirme alanından tercihte bulunmak zorunda. Bu gruptan ilk 3 okulun “Kayıt Alanı”ndan seçilmesi gerekiyor. Yerel yerleştirme grubundan toplamda en fazla 5 okul tercih edilebilir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilir. Bu işlem bittikten sonra Merkezî Sınavla öğrenci alan okullar yani LGS puanıyla alan okullar arasından tercih yapılacak. Bu gruptan en fazla 10 okul seçilebilir. Pansiyonlu okullardan ise en fazla 5 okul tercih edilebilir. Yani öğrencilere 2020 LGS’de 20 okul tercih hakkı verilmiştir.

 

LGS Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

LGS tercihleri yapılırken merkezî puanla alım yapacak okullar için geçen senenin yüzdelik dilimine bakmak gerekli. Sadece puana bakılarak yapılacak bir tercih listesi sizleri yanıltabilir. Önemli olan yüzdelik dilimdir. Bu noktada 2020 Yılı Merkezi Sınav puanı ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberinden yardım alınabilir.

Sonrasında yerleşmek istediğiniz okulun koşullarına, size sağlayacağı avantajlara, ulaşım bilgilerine, konumuna; ilerde yapmak istediğiniz meslekte size sağlayacağı yararlara bakarak  bir tercih listesi oluşturmalısınız.

LGS Tercih Robotu : https://eokulyd.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08008.ASPX

 

2020 LGS İçin Önemli Tarihler

Lise tercihleri ile yerleştirme sonuçlarına yönelik önemli tarihleri MEB,  Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi adıyla yayımladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.