LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

10.08.2020
127
A+
A-
LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

LGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

1 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen LGS’de sonuçların açıklanmasının ardından 20-29 Temmuz tarihleri arasında tercihler yapılmıştı. MEB 10 Ağustos Pazartesi itibarıyla birinci yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Öğrenciler ve veliler T.C. Kimlik numaraları ile yerleştirme sonuçlarını http://www.meb.gov.tr/ adresinden öğrenebilirler. Sonuçların açıklanmasıyla 1. Nakil dönemi de başlamış oldu.

10 – 14 Ağustos tarihleri arasında yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları alınmaya başlanacak. 17 Ağustos tarihinde ise 1. nakil sonuçları açıklanacak. Sonraki süreçte ise yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. 2. yerleştirme sonuçları ise 24 Ağustos 2020 tarihinde açıklanacak.

 

2020 LGS sınavına yönelik Bakanlığın yayımlamış olduğu LGS Merkezi Sınavla Yerleşen Öğrenci Performansı ile LGS Kapsamında İlk Yerleştirme Sonuçları kılavuzunda yer alan bilgilere göre; LGS’de öğrencilerin ilk üç tercihinden birine yerleşme oranları geçen yıla göre artarak %91,60’a yükseldi. LGS sonucuna göre öğrenci alan okulların doluluk oranı %99,32’ye ulaştı. Kız öğrenciler, tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha yüksek ham puan ortalamasını aldılar. Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin oranı %40 arttı.

Sınavsız yani yerel yerleştirmede öğrencilerin %92’si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Yerleşemeyen ya da yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrenciler için ise süreç başladı. 10 -14 Ağustos tarihleri arasında 2. tercihlerini yapabilirler.

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.