LGS’de Son Bir Hafta Ne Yapmalı?

29.05.2021
99
A+
A-
LGS’de Son Bir Hafta Ne Yapmalı?

LGS’de Son Bir Hafta Ne Yapmalı?

LGS’de son bir hafta ne yapmalı? LGS’de son hafta nelere dikkat etmeli? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

2021 LGS’ye bir hafta kala ne yapmalı ne yapmamalı?

  • Uyku saatlerinizi sınava göre düzenlemelisiniz. Yani sınav sabahı saat 8.00’de kalkacaksanız son hafta her sabah bu saatte kalkmaya özen gösterin. Akşamları da en az 7-8 saat uyuyacak şekilde yatmalısınız.
    Bu dönemde sınav stresiyle konuları yetiştiremedim ya da hiçbir şey hatırlamıyorum düşüncesiyle hareket edip gece geç saatlere kadar ders çalışma eğilimi gösterebilirsiniz. Fakat uyku düzeninizi bozacak bu davranış size yarar değil, zarar verecektir. Bu nedenle son hafta bu davranıştan uzak durmalısınız.
  • Şekerli, yağlı ve paketli ürünler tüketmek kendinizi yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Bundan dolayı son hafta özellikle bu ürünlerden uzak durmalı ve sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. Yine alerjiniz olduğunu ve size iyi gelmediğini bildiğiniz bir besin varsa onu da tüketmemeye özen gösterin.
  • Son hafta her sabah, sınav saatinde bir deneme çözün. Bu sınavı çözerken sınav kurallarını göz önünde bulundurun. Sınav boyunca yerinizden kalkmayın, masanızda sadece kalem, silgi, soru kitapçılığı ve suyunuz bulunsun. Süre tutmayı ve optik kullanmayı unutmayın.
  • Deneme sonrası yanlışlarınızın çözümlerini detaylı bir şekilde inceleyin. Sonrasında konu eksiğiniz ya da hatırlamadığınız bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız kısa konu tekrarı yapın.
  • Sınava az kaldı ve çalışmadığım konular var düşüncesiyle deneme çözmeyi bırakmayın. Tam tersi, son hafta kısa konu tekrarları ile var olan bilgilerinizi hatırlayıp geri kalan zamanı deneme sınavına ayırmalısınız.
  • Son gün, son ana kadar ders çalışmayın. Eğer isterseniz sadece 5 Haziran Cumartesi günü sabah sınav saatinde bir deneme çözüp çalışmalarınızı sonlandırabilirsiniz. Sonrasında bilgilerinizi demlenmeye bırakmalısınız. Aksi takdirde kendinizi zorlamanız sınav stresinizi ve kaygınızı tetikleyecektir. Bu da son gün için istenmeyen bir durumdur.
  • Özellikle sınavdan bir gün önce sınava dair güzel ve olumlu şeyler düşünün. Sınavınızın iyi geçtiğini, soruları kolaylıkla çözdüğünüzü ve sürenizin fazla fazla yettiğini hayal edin. Bunları yazıya dökmenizde yararlı olacaktır. Aynı zamanda gece rahat uyuyabilmek için duş alın ve yatmadan önce nefes egzersizleri yapın.
  • Kendinize güvenin. Şu ana kadar elinizden geleni yaptınız. Artık bunun karşılığını alma zamanı! Hepinize başarılar diliyoruz. 🙂

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Sınav Stresi Nedir ve Nasıl Başa Çıkılır?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.