Madeni Paralar Nasıl Yapılır?

20.08.2019
197
A+
A-
Madeni Paralar Nasıl Yapılır?

Madeni Paralar Nasıl Yapılır?

Her gün en az bir defa temas ettiğimiz, cebimizde yük olmasın diye kurtulmaya çalıştığımız, ancak paranın çıkışmadığı anca imdadımıza yetişen o kahraman: Madeni para. Onları hesap kitap için, hatta “yazı mı tura mı?” iddialarına bile kullanırız. Ancak hikayelerini çoğumuz sorgulamayız. Nedir madeni paraların hikayesi? Madeni paralar nasıl yapılır? Alaşımları nelerdir? Gelin bu yazımızda birlikte göz atalım.

Madeni Paralar Nasıl Üretilir?

İlk madeni para, milattan önce 7’nci yüzyılda üretilmiştir. O tarihten beri insanoğlunun her türlü alışverişine refakat eden, elden ele dolaşan madeni paralar, elbette özel bir imalat sürecinden geçiyor. Maddi değere sahip olduklarından taklit edilemez olmaları, aşınmaya dayanıklı olmaları, ısıl genleşme direnci göstermeleri, bakteri tutmama özelliği taşımaları nikel, bakır ve çinkonun alaşımlanması sonucu sağlanıyor. Bu üç madenin tercih edilme sebebi ise; bakır, nikel ve çinkonun insan sağlığına ve cilde zararı olmadığı bilinmektedir. Ayrıca bakır taklit edilebilirliği önlemek amacıyla kullanılırken çinko ve nikel alaşımın güçlü ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

Üretim Aşamaları

Alaşımların tam anlamıyla bir madeni paraya dönüşmesi hayli zaman alıyor ve işçilik istiyor. Alaşımda maddelerin doğru oranlanması, ardından haddeleme, şekil verme, istenilen dayanım özelliklerini kazandırma ve yüzey kalitesini sağlama gibi işlemlerin sonunda madeni paralar hazır hale gelmektedir. Diğer adı bozuk para olan “madeni paralar nasıl yapılır” sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.