Mağara Resimleri Neden Yapıldı?

03.10.2019
2.222
A+
A-
Mağara Resimleri Neden Yapıldı?

İlk insanlar hayatta kalma amacıyla bütün günlerini bir mücadele içinde geçirmekteydiler. Sabah ya da gece fark etmeksizin sürekli tetikte olma hali onlar için olağandı. Tehlikenin ne zaman, nereden, ne şekilde geleceği tam bir bilinmezdi. Bundan dolayı başlarının çaresine bakabilmek için gerekli tedbirleri almaları gerekiyordu. Bu kadar belirsizliğin olduğu tehlikeli bir ortamda mağara duvarlarına resim yapmayı neden tercih etmiş olabilirler?

İlk mağara resimlerinde el figürlerine rastlanıldı.  Bunun nedeni olarak o dönemdeki insanların bir nevi iz bırakma, kalıcı olma amacıyla bunu yapmış olabileceği gösteriliyor. Diğer ortaya atılan teorilerle ilgili bilim insanları çeşitli fikirler ortaya koyuyorlar. Bunlardan bazılarına bakacak olursak:

İlkel atalarımız mağara resimlerini bir iletişim aracı olarak kullanmış olabilirler. Dilin gelişimine katkısı olduğu söylenen mağara resimlerinde gün içinde karşılaştıkları olayları ya da durumları bu şekilde birbirlerine aktardıkları düşünülüyor. Aynı zamanda bu iletişim aracı sayesinde gelecek nesillere vahşi doğada gördükleri hayvanları, doğa olaylarını ve bunlara karşı verdikleri mücadeleleri aktarmak için araç olarak kullanmış olabilirler.

İlkel insanların mağara resimlerinde vahşi hayvanların karşısında verdikleri mücadeleyi resmetmeleri, onların üstünlük kurma ihtiyacından kaynaklanabilir. Diğer insanlara ve de gelecek nesillere ne kadar güçlü ve ne kadar bilgili olduklarını gösterme amaçlı resmedilmiş olabilir.

Bilim insanları mağara resimlerinin bir tür dinsel, büyüsel ve de av ritüeliyle de bağlantılı olabileceğini düşünmektedirler. Avlanma o döneme bakıldığında çok önemli bir ihtiyaç. Bu sebeple de bolluk sağlanması ve de kolay avlanmak için ritüel ayini düzenleniyor olabilir. Bu ayinler sırasında avlanmak istenen hayvanların ya da yenmek istenen doğa koşullarının resimleri çizilebilir.

Zorlu koşullar altında yaşam mücadelesi veren bu ilkel insanların, sanata ihtiyacı olabileceği ve mağara resimlerini de bu amaçla yaptıkları ileri sürülenler arasında. Sanat insanların kendilerini güvende hissettikleri kaygılarının bulunmadığı ortamlarda ortaya çıkar, diye bir genel görüş vardır. Bu dönemdeki insanlar ise bunların hiçbirisine sahip değilken neden sanat amaçlı resim yaptıkları ise hala düşünülüyor.

Genel olarak bakıldığında net bir şekilde neden mağara resmi yapıldığı ortaya konulamamıştır. Belki bu sebeplerden birisinden dolayı belki de hepsinden dolayı mağara resmi yapmaya yönelmiş olabilirler. Bu durumun netlik kazanması için gerekli bilimsel çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.