Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

02.10.2019
409
A+
A-
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik dersine nasıl çalışılır, matematik nasıl çalışılır, matematik çalışma taktikleri, lgs matematik, yks matematik, tyt matematik, ayt matematik ve kpss matematik nasıl çalışılır gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Matematik dersi öncelikle ezberlenerek değil, mantık çerçevesinde kavranabilecek bir derstir. Okuyarak ve ezber yaparak çalışılmaz.  Son yenilenen müfredatla ve sınavlardaki soru tiplerinin değişmesiyle de artık dersin amacı mantıksal işlemler yaptırabilmek ve muhakeme etme yeteneği kazandırabilmektir. Matematik dersinden verim alarak çalışabilmek için şunları yapmalısınız:

  1. Öncelikle dersle ilgili bir hedefiniz olmalı. Sınav için matematik çalışıyorsanız, kaç net yapacağınızı belirlemelisiniz.
  2. Matematik dersine günlük ne kadar süre ayıracağınızı planlayın.
  3. Bu derse okunarak çalışılmaz. Mutlaka kağıdınız defteriniz olmalı ve yazarak çalışmalısınız. Önemli gördüğünüz noktalar ve formüller için notlar alıp sık sık göz atmalısınız.
  4. Konuyu kavrayabilmek için öncelikle okuldaki ya da kurstaki öğretmenlerinizi iyi dinlemelisiniz. Ya da internetteki konu anlatım videolarından yardım alabilirsiniz. Daha sonra konuyu anlamanızı sağlayacak size uygun bir kaynak edinin. Bir kez de buradan konuya çalışın.
  5. Anlamadığınız yerler için öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.
  6. Matematik dersinde ön koşul öğrenmeler önemlidir. Konular arasında bağlantı vardır ve temel bir konunun eksikliği sonraki aşamalarda size sorun yaratacaktır. O yüzden Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma vb. temel konular sağlamlaştırılarak ilerlenmelidir.
  7. Kesinlikle konu atlanmamalıdır. Eski konular pekiştirilmeden yeni konuya geçilmemelidir. Yeni konuya geçildiğinde de eski konularla ilgili soru çözülmeye devam edilmelidir.
  8. Sürekli konu çalışmayın. Çalışılan konunun püf noktaları not alınıp arada göz atılarak bol bol soru çözülmesi konunun yerleşmesi için faydalı olacaktır.
  9. Kendi seviyenize uygun test kitapları edinin ve kolaydan zora olacak şekilde zorluk seviyenizi arttırarak ilerleyin. İlk aşamada temeliniz olmadan direkt zor bir yayından başlamanız derse karşı olumsuz bir tutum oluşturmanıza neden olacaktır.
  10. Yapamadığınız sorular için hayal kırıklığına kapılmayın.  Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak sorunun doğru çözümünü öğrenin ve bu sorularla ilgili gerekli notları alın. Onlar sizin ilerlemenizi sağlayan adımlar olacaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.