Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

08.01.2021
1.536
A+
A-
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik dersine nasıl çalışılır, matematik çalışma taktikleri neler, LGS matematik nasıl çalışılır, YKS matematik nasıl çalışılır ve KPSS matematik için nasıl çalışılır, matematik netleri nasıl artar, YKS matematik kitap önerileri, LGS matematik kitap önerileri gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Matematik, ezberlenerek değil; mantık çerçevesinde öğrenilmesi gereken bir derstir. Sadece okuyarak ve ezber yaparak çalışılamaz. Son yıllarda MEB ve ÖSYM’nin benimsemiş olduğu anlayışta da gördüğümüz üzere yapılan sınavlarda ezber bilgi değil, muhakeme etme yeteneği ölçülmektedir. O zaman matematikte başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor, matematikte başarının püf noktaları neler birlikte göz atalım. 

Matematikte Başarının 7 Kuralı

 

Matematikte Nasıl Başarılı Olunur?

  • Dersle ilgili bir hedefiniz olmalı. Başarılı olmak için sağlam bir matematik temeliniz olsun mu istiyorsunuz? Yoksa bir sınava hazırlanıyorsunuz ve bu sınavda matematikten iyi bir net mi çıkarmanız gerekiyor? 
  • Matematik dersine sadece okuyarak çalışılmaz. Bu nedenle yanınızda mutlaka kağıdınız defteriniz olmalı ve yazarak çalışmalısınız.
  • Formülleri ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışın. Mantığınıza yatan bir bilgi aklınızda daha çok kalacaktır. Sonrasında ise bu formülleri renkli post-itlere yazarak görebileceğiniz bir yere asıp sık sık tekmenizde yarar var.
  • Matematikte konular birbiriyle bağlantılı olduğu için ön koşul öğrenmeler önemlidir. Temel bir konuda eksiğiniz varsa sonraki aşamalarda bu durum size sorun yaratacaktır. Bu nedenle Temel Kavramlar, Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma gibi temel konularda eksiğiniz varsa işe buradan başlamalısınız.
  • Konu çalışması yaparken konuyu anlatan kişiyi iyi dinlemeli ve anlamadığınız noktaları anında sormalısınız. Elinizde konuyu anlamanızı sağlayacak size uygun bir kaynak bulundurun. Takıldığınız noktalarda bu kaynak size yardımcı olacaktır. 
  • Sonrasında yapacağınız şey bol soru çözmek olmalı. Örnek ve çözümlü soruları atlamayın. Üstünü kaparak o soruları tekrar çözmeye çalışın. Ardından çözümlü bir soru bankasından çalıştığınız konunun tüm testlerini çözün. En son aşamada çözümü bulanmayan, kolaydan zora doğru ilerleyen bir soru bankasından test çözmeye başlayın.
  • Çözemediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda ya da bir soruyu yanlış yaptığınızda doğru çözümünü mutlaka öğrenin. Bu sizin ilerlemenizi sağlayacak en önemli adımdır.  Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak sorunun doğru çözümünü öğrenin ve bu sorularla ilgili gerekli notları alın. 
  • Bol soru çözmek matematik dersinin gereklerindendir. Ne kadar farklı soru tipi görüp aşina olursanız o kadar başarılı olursunuz.

Matematik Kaynak Önerileri

Konu anlatımlı kitap arayanlar Murat Yayınlarının 5. sınıftan 12. sınıfa kadar çıkarmış olduğu tamamı el yazmasından oluşan, sade ve anlaşılır içeriği, örnek soru çözümleri, etkinlikler ve konu testleriyle desteklenmiş Murat Öğrencim Defter serisi kitaplarına göz atabilirler.

LGS matematik soru bankası arayanlar MUBA Yayınlarının Mutlak Başarı serisinde yer alan matemetik soru bankalarına göz atabilirler. 1. dönem orta seviye, 1. dönem zor seviye ve tüm matematik konularını içeren 3 farklı soru bankası bulunmakta. Ayrıca mobil video çözüm uygulaması da kitaplarda bulunuyor.

YKS matematik soru bankası arayan adaylar MUBA Yayınlarının TYT ve AYT için hazırlamış olduğu konu destekli matematik soru bankalarına ve denemelerine göz atabilirler.

Size yardımcı olabilecek bazı içeriklerimiz:

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Neden Deneme Çözmeliyiz?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.