Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

23.10.2023
3.198
A+
A-
Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik dersine nasıl çalışılır, matematik çalışma taktikleri neler, sıfırdan matematik dersine nasıl çalışılır, matematikte başarılı olmak için neler yapmalı, LGS matematik nasıl çalışılır, YKS matematik nasıl çalışılır ve KPSS matematik için nasıl çalışılır, matematik netleri nasıl artar, YKS matematik kitap önerileri, LGS matematik kitap önerileri gibi birçok sorunun yanıtı yazımızda!

Birçok öğrenci matematik dersi ile ilgili “yapamıyorum, konuyu anlıyorum ama sorularını çözerken çok zorlanıyorum, çok fazla yanlışım çıkıyor” gibi şikâyette bulunur. Başaramama korkusunu tırmandıran bu gibi şikayetlerin çözümü için size bazı tavsiyelerimiz var.

Matematik, ezberlenerek değil; mantık çerçevesinde öğrenilmesi gereken bir derstir. Sadece okuyarak ve ezber yaparak çalışılamaz. Son yıllarda MEB ve ÖSYM’nin benimsemiş olduğu anlayışta da gördüğümüz üzere yapılan sınavlarda ezber bilgi değil, muhakeme etme yeteneği ölçülmektedir. O zaman matematikte başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor, matematikte başarının püf noktaları neler birlikte göz atalım. 

Matematikte Başarının 7 Kuralı

Matematikte Nasıl Başarılı Olunur?

 • Dersle ilgili bir hedefiniz olmalı. Başarılı olmak için sağlam bir matematik temeliniz olsun mu istiyorsunuz? Yoksa bir sınava hazırlanıyorsunuz ve bu sınavda matematikten iyi bir net mi çıkarmanız gerekiyor? 
 • Matematik dersine sadece okuyarak çalışılmaz. Bu nedenle yanınızda mutlaka kağıdınız defteriniz olmalı ve yazarak çalışmalısınız.
 • Formülleri ezberlemek yerine mantığını anlamaya çalışın. Mantığınıza yatan bir bilgi aklınızda daha çok kalacaktır. Sonrasında ise bu formülleri renkli post-itlere yazarak görebileceğiniz bir yere asıp sık sık bakmanızda yarar var.
 • Matematikte konular birbiriyle bağlantılı olduğu için ön koşul öğrenmeler önemlidir. Temel bir konuda eksiğiniz varsa sonraki aşamalarda bu durum size sorun yaratacaktır. Bu nedenle Temel Kavramlar, Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma gibi temel konularda eksiğiniz varsa işe buradan başlamalısınız.
 • Çok sevdiğiniz ve size çok kolay gelen konulardan soru çözmek elbette sizi motive edecektir. Fakat bu durum gelişiminizi çok desteklemediği için vaktinizin çoğunluğunu zorlandığınız konulara ayırmalısınız.
 • Konu çalışması yaparken konuyu anlatan kişiyi iyi dinlemeli ve anlamadığınız noktaları anında sormalısınız. Elinizde konuyu anlamanızı sağlayacak size uygun bir kaynak bulundurun. Takıldığınız noktalarda bu kaynak size yardımcı olacaktır. 
 • Sonrasında yapacağınız şey bol soru çözmek olmalı. Örnek ve çözümlü soruları atlamayın. Üstünü kaparak o soruları tekrar çözmeye çalışın. Ardından çözümlü bir soru bankasından çalıştığınız konunun tüm testlerini çözün. En son aşamada çözümü bulanmayan, kolaydan zora doğru ilerleyen bir soru bankasından test çözmeye başlayın.
 • Çözemediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda ya da bir soruyu yanlış yaptığınızda doğru çözümünü mutlaka öğrenin. Bu sizin ilerlemenizi sağlayacak en önemli adımdır.  Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak sorunun doğru çözümünü öğrenin ve bu sorularla ilgili gerekli notları alın. 
 • Bol soru çözmek matematik dersinin gereklerindendir. Ne kadar farklı soru tipi görüp aşina olursanız o kadar başarılı olursunuz.
 • Özellikle son yıllarda sıkça duyduğumuz beceri temelli soru, yeni nesil soru mantığını oturtabilmek için adım adım ilerlenmeli. Klasik tarzdaki soruların mantığını anlayıp sonrasında bu yorumlama becerisi isteyen sorulara geçiş yapılmalı. Böylece yeni nesil sorular daha anlaşılır ve çözülür hale gelecektir. 

Matematik Kaynak Önerileri

Konu anlatımlı kitap arayanlar Murat Yayınlarının 5. sınıftan 12. sınıfa kadar çıkarmış olduğu tamamı el yazmasından oluşan, sade ve anlaşılır içeriği, örnek soru çözümleri, etkinlikler ve konu testleriyle desteklenmiş Murat Öğrencim Defter serisi kitaplarına göz atabilirler.

LGS matematik soru bankası önerisi içinse farklı kitap tavsiyelerimiz olacak :

MUBA Yayınları 8. Sınıf LGS Başlangıç Beceri Temelli Matematik Soru Bankası : Bu soru bankasının en önemli özelliği beceri temelli matematik sorularında zorlananlar için başlangıç seviyesinde olması. Az işlem gerektiren, görsel, şema, grafik ağırlıklı, yorumlama gerektiren temel seviyede testlerden oluşan bir kitap.

MUBA Yayınları 8. Sınıf LGS 2 Aşamada Matematik Soru Bankası : Her konunun hem klasik tarzda testlerini hem de beceri temelli sorulardan oluşan testlerini bir arada bulacağınız iki aşamalı bir soru bankası.

MUBA Yayınları 8. Sınıf LGS HHS ( Haftalık Hasat Soruları) : Hafta hafta LGS matematikte hangi aşamada olduğunu öğrenebileceğin ve eksiklerini görüp kitaptaki uygulama sayesinde tamamlayabileceğin bir soru bankası.

MUBA Yayınları 8. Sınıf LGS Geometri Tabanlı Matematik Soru Bankası : Son yıllarda özellikle LGS’de çıkan geometrik şekillerden yola çıkılarak kurgulanan sorulara aşinalık kazanmak isteyenler için farklı bir soru bankası.

YKS matematik soru bankası önerimiz ise MUBA Yayınlarının TYT ve AYT için hazırlamış olduğu konu destekli matematik soru bankaları ve denemeleri.

KPSS Matematik konu anlatımı için önerimiz ise Ders Koçu markamızdan çıkan El Yazması defter şeklinde tasarlanmış olan DERS KOÇU KPSS Matematik Defteri .Sade ve anlaşılır konu anlatımı ve örnek soru çözümleri sayesinde konuyu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

KPSS Matematik Soru Bankası önerimiz ise Ders Koçu KPSS Matematik 1000 Soru Bankası . Açıklamalı ve Çözümlü sorular sayesinde adım adım ilerleme imkanı bulacaksınız.

Size yardımcı olabilecek bazı içeriklerimiz:

Etkili Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Neden Deneme Çözmeliyiz?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. neslihan dedi ki:

  çok iyi