Matematik Şampiyonumuz: Elanur Akıncı

15.02.2020
299
A+
A-
Matematik Şampiyonumuz: Elanur Akıncı

Matematik Şampiyonumuz: Elanur Akıncı

Kanada’da düzenlenen Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda birinci olan isim Türkiye’den Elanur Akıncı oldu. 7 bin 328 kişinin internet üzerinden katıldığı matematik yarışmasında, Elanur matematik sorularını İngilizce olarak cevaplandırdı.

İzmir Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi olan Elanur Akıncı, daha önce de birçok yarışmaya katılarak onlarda da dereceler elde etmiş. Elanur yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Daha önce yarışmalarda başarı elde ettim. Ama Uluslararası Caribou Matematik Yarışması çok farklı. Sorular çok kolay geldi, başarılı olmayı bekliyordum. Bundan sonra da aynı şekilde çalışıp gelecekte bilim insanı olmak istiyorum. Umarım ülkemi her zaman başarıyla temsil ederim. Desteklerinden ötürü öğretmenim Gülsüm Ceylan’a ve aileme teşekkür ediyorum.”

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda dünya birincisi olarak Türkiye’yi gururlandıran 10 yaşındaki Elanur’u İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, makamında kabul ederek tebrik etti ve hediyeler verdi.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması Nedir?

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması, Kanada merkezli olup dünya çapında yapılan bir matematik organizasyondur. İnternet üzerinden katılım sağlanan yarışmada 12 kategori bulunmakta ve yılda altı kez yapılmaktadır. Sorular İngilizcenin yanında Fransızca ve Farsça dillerinde de sorulabilmektedir. Yarışmanın amacı, öğrencilerin eğlenceli bir şekilde matematikle buluşmalarını sağlamaktır.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Serra Ak dedi ki:

  Gururumuzsun Elanur Akıncı seni içten yürekle tebrik ederim kendi kızımmış gibi sevindim matematik şampiyonu olmak kolay iş değildir allah yolunu açık etsin yavrum

 2. Semanur dedi ki:

  Helal olsun sana elanur bizim senin gibi öğrencilere ihtiyacımız var.

 3. Nezire alkacı dedi ki:

  İngilizceyi geçtim fransızca farsçanın da olmasına çok şaşırdım yürekten tebrik ederim elanuru

 4. Ela dedi ki:

  İnşallah daha güzel yerlere gelirsin güzel kız, çok sevindik ülkece 🙂

 5. Ebrux dedi ki:

  kendisini tebrik ediyorum gerçekten çok büyük bir başarı 🙂

 6. Simge sağ dedi ki:

  Seni çok sevdik elanur yolun baktın açık olsunnn

 7. Sevda kar dedi ki:

  Ne güzel kız koskoca yarışma kazanmış ailesine öğretmenlerine teşekkür ediyor harika bir davranış çok sevindim