Melih Cevdet Anday Kimdir?

28.11.2020
176
A+
A-
Melih Cevdet Anday Kimdir?

Melih Cevdet Anday Kimdir?

13 Mart 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Melih Cevdet Anday, 28 Kasım 2002’de vefat eder. Ankara Gazi Lisesi’nde okuyan sanatçı, mezun olduktan sonra 1938 yılında Belçika’ya sosyoloji eğitimi almak üzere gider. Fakat iki yıl sonra 2. Dünya Savaşı çıkınca yurda geri dönmek zorunda kalır. Çeşitli kurumlarda memurluk ve gazetecilik yapmasının ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü fonetik-diksiyon öğretmenliğinden 1977’de emekli olur.

Çok Güzel Şey

Yaşamak güzel şey doğrusu

Üstelik hava da güzelse

Hele gücün kuvvetin yerindeyse

Elin ekmek tutmuşsa bir de

Hele tertemizse gönlün

Hele kar gibiyse alnın

Yani kendinden korkmuyorsan

Kimseden korkmuyorsan dünyada

Dostuna güveniyorsan

İyi günler bekliyorsan hele

İyi günlere inanıyorsan

Üstelik hava da güzelse

Yaşamak güzel şey

Çok güzel şey doğrusu.


İlk şiiri 1936’da Varlık dergisinde yayımlanan “Ukde” adlı eserdir. Birçok dergide eserleri yayımlanan sanatçının şiir anlayışı Garip akımıyla değişir. İlk şiirlerinde biçim ve tema özelliklerine dikkat eden sanatçı Garip hareketiyle beraber biçim özellikleri ile vedalaşır.

Melih Cevdet, Oktay Rifat Horozcu ve Orhan Veli ile okul arkadaşıdır. Buradan gelen tanışıklık edebiyat hayatlarına da yansır ve birlikte Garip hareketini başlatırlar.

Orhan Veli ve Oktay Rifat’tan farklı olarak Anday, akılcı ve toplumsal eserler verir ve “duygu” bakımından da onlardan ayrılır. Sonraki yıllarda ise duygunun yerini düşünce alır.

Orhan Veli’nin ölümüyle Garip hareketi çerçevesinde eserler vermeyi bırakarak toplumcu şiire yönelir. Toplum ve insan değerlerini savunan kavgacı bir tavır benimser. 1960 sonrası dönemde ise şiirinde mitolojik unsurlar görülmeye başlanır. ” Kolları Bağlı Odysseus” adlı şiiri ile Anadolu’daki eski Yunan kültürü ve yaşadığımız tarih ve güncel koşullar çerçevesinde metafor kurar.

1975 sonrası eserlerinde mitolojinin yanına Doğu kültürlerini de katarak ilerlerler. Bu durum sadece şiirlerinde değil, roman ve denemelerinde de görülür.

Şiir anlayışını iki döneme ayırabileceğimiz sanatçının ilk dönemi, 1941-1956-1960 yılları arasındaki dönemdir. Burada Garip Hareketi ve Toplumcu Şiir anlayışını benimser ve bu çerçevede eserler verir. İkinci dönem ise 1963-1989 yılları arasındaki düşünselliğe, tarihselliğe, mitolojiye ve Doğu kültürüne dayanan; betimlemelere ve imgelere yer verilen bir dönemdir.

Daha çok şiirleriyle tanınan sanatçı; roman, deneme, tiyatro, gezi, anı gibi birçok türde eser verir. Düzyazı türündeki eserlerinde esprili bir dil kullanır ve bireyin dramını, çelişkilerini ve çatışmalarını kaleme alır.

Melih Cevdet’in kullandığı takma adlar; Yaşar Tellidede, Niyaz Niyazoğlu, A.Mecdi Velet, M. C. A., H. Mecdi Velet, Yaşar Tellioğlu, Gani Girgin’dir.

Melih Cevdet Anday Eserleri

Şiirleri :

Garip (Orhan Veli ve Oktay Rifat ile beraber)
Rahatı Kaçan Ağaç
Telgrafhane
Yan Yan
Kolları Bağlı Odysseus
Göçebe Denizin Üstünde
Teknenin Ölümü
Ölümsüzlük Ardında Gılgamış
Tanıdık Dünya
Rahatı Kaçan Ağaç
Yağmurun Altında

Romanları :

Gizli Emir
İsa’nın Güncesi
Aylaklar
Meryem Gibi
Raziye
Yağmurlu Sokak

Oyunları :

İçerdekiler
Mikadonun Çöpleri
Ölüler Konuşmak İster
Müfettişler
Yarın Başka Koruda
Dikkat Köpek Var
Ölümsüzler

Denemeleri :

Doğu-Batı, Konuşarak
Paris Yazıları
Maddecilik ve Ülkücülük
Yiten Söz
İmge Ormanları
Yeni Tanrılar
Dilimiz Üstüne Konuşmalar
Geçmişin Geleceği

Gezi Yazıları :

Sovyet Rusya
Azerbaycan
Özbekistan
Bulgaristan
Macaristan
Yasak

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.