Merkezî Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme Nedir?

Merkezî Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme Nedir?

Merkezî Yerleştirme ve Yerel Yerleştirme Nedir?

Merkezi Yerleştirme Nedir?

Merkezî yerleştirme, LGS puanı ile öğrenci alan okullara yapılan yerleştirme türüdür. Bu yerleştirme türünde öğrenciler, puan üstünlüklerine göre sıralanarak yapmış oldukları tercihler doğrultusunda okullara yerleştirilirler. 2020 LGS’ye katılıp puanla alım yapan liselere kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, en fazla 10 adet okul tercihinde bulunabilirler.

Merkezi Sınav Puanı Nedir?

Öğrencinin girmiş olduğu LGS sonucunda elde ettiği puana “ Merkezî Sınav Puanı “ denir. Bu puan Fen liselerine, sosyal bilimler liselerine, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci alınırken kullanılır.

Yerel Yerleştirme Nedir?

Adrese dayalı yapılan yerleştirmeye yerel yerleştirme denir. Liseye kayıt yaptıracak öğrencinin LGS puanına bakılmaksızın ev adresi dikkate alınarak ve gene yapmış olduğu tercihler doğrultusunda yapılan yerleştirme türüdür.  Burada dikkat edilen kriter öğrencinin ikamet adresi, okul başarı puanı ve devam / devamsızlık durumudur.

Yerel yerleştirme türünde tercih yapmak zorunludur. LGS puanı olan öğrenci de olmayan öğrenci de bu türde tercih yapmalıdır. Yerel Yerleştirme tercihlerinde öğrenciler en fazla 5 okul yazabilmekte. İlk 3 okulu “Kayıt Alanından” seçme şartı var. Öğrenci yaptığı beş tercihte en fazla 3 adet aynı okul türünü seçebilmekte.

 

 

Okul Başarı Puanı Nedir? (OBP)

Ortaokulun 6, 7, ve 8. sınıf düzeylerinde alınan yıl sonu başarı puanlarının ortalaması ile elde edilen ve virgülden sonra 4 basamak yürütülen puan, “Okul Başarı Puanı”dır.

Yıl Sonu Başarı Puanı Nedir? (YBP)

Derslerin ağırlıklı puanları toplamının haftalık toplam ders saati sayısına bölümü ile elde edilen ve virgülden sonra dört basamak yürütülen puan, “Yıl Sonu Başarı Puanı”dır.

Yetenek Sınavı Nedir?

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, mûsikî, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme için okullarca yapılan seçme sınavıdır.

Mülakat Sınavı Nedir?

Meslekî ve teknik Anadolu liselerinin merkezî yerleştirme ve mülakat ile öğrenci alan yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri alanlarına, merkezî yerleştirmeden sonra öğrenci seçimi için yapılan sınavdır.

 

 

 

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.