Mezuna Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

07.02.2020
1.003
A+
A-
Mezuna Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Mezuna Kalmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Üniversite sınavı, hayatımızı değiştireceğine inandığımız ve üstüne çok anlam yüklediğimiz yol ayrımlarımızdan birisidir. Bundan dolayı da yoğun bir çalışma temposuna girip hedeflediğimiz yerlere ulaşmaya çalışırız. Sonucunda ise bazen istediğimiz hedefe ulaşır bazen de ulaşamayız. Hedeflediğimiz noktaya ulaşamayınca da büyük bir ikilemle karşı karşıya kalırız:
– Tercih yapıp yerleşebileceğim bir bölüme mi gitmeliyim?
-Bir sene daha hazırlanmak için mezuna mı kalmalıyım?
Önümüzdeki sürecin avantajlarını ve dezavantajlarını bilirsek bu süreçte kararımızı daha kolay verebiliriz. Bu sebeple sizler için mezuna kalmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sorguladık.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları:

 • Yapamama korkusu üzerinize yapışır.

Bir kez çalıştım ama olmadı ,ya yine olmazsa, korkusu sizi esir alır. Tüm çalışma döneminiz bir sene öncekine göre daha kaygılı geçebilir. Sınav stresini daha çok yaşadığınız bir dönem geçirebilirsiniz.

 • Fazla detaycı bir hâle dönüşebilirsiniz.

Yapamadığınız konuları ve eksiklerinizi kapamak için daha fazla vaktinizin olduğunu düşünüp detaylarda boğulabilirsiniz. Gerekli gereksiz her konunun bütün noktalarını ezberlemeye çalışmak ve her şeyden şüphe duymak konuları öğrenmenizde engel oluşturabilir.

 • Çevre baskısı daha çok hissedilir.

Her ne kadar üniversite sınavı hazırlığında rahat hissettiğinizi ve çevre baskısı yaşamadığınızı düşünseniz de mezuna kaldığınızda süreç size oluşan beklentiyi boşa çıkarmış gibi hissettirebilir. Arkadaşlarınızın ya da sizden daha az çalışanların bile üniversiteye girmiş olması ve sizin girememiş olmanız sizi üzebilir.

 • Kendinize olması gerektiğinden daha fazla yüklenirsiniz.

Tüm gün evdeyim, artık okul yok! Daha fazla ders çalışmalıyım… Gibi düşünceler yüzünden çalışmalarınız verimsiz bile olsa masanın başından kalkamayabilirsiniz. Bunu yapmadığınızda ise kendinizi yetersiz hissederek bunalımlı bir ruh haline bürünebilirsiniz. Verimli geçirilmeyen ve boşa geçen zamanlar yüzünden temel ve sosyal ihtiyaçlarınızdan vazgeçebilirsiniz.  Bu da size başarı değil, daha çok kaygı ve stres yükleyeceğinden sınav sürecinizi olumsuz etkileyecektir.

Mezuna Kalmanın Avantajları:

 • Puan yükseltme ihtimaliniz, düşürme ya da sabit kalma ihtimalinden kat ve kat daha yüksektir.

Belki de en önemli avantajlarından biri, bu sene çok iyi bir temele sahip olarak sürece başlamanız olacaktır. Her çalışmanız bu temelin üzerine inşa edilmiş sağlam bir kat olacaktır. Ve sınava tekrar hazırlanan adayların çok büyük bir kesimi, bir sene öncesine göre daha fazla emek verdiğinden puanını daha da fazla arttırabilmektedir.

 • Sakin, düzenli ve planlı çalışmalar yapmak için zamanınız bol olacak.

Okul, kurs, özel ders gibi birçok faktörün arasında kısıtlı zamanda yaptığınız çalışmaların aksine, mezuna kaldığınızda çalışmak için daha fazla vaktiniz olacaktır. Tüm gün evde ya da günün tüm saatlerinde ders için zaman ayırabilir durumda olmak ,çalışmalarınızı ister istemez daha düzenli yapmanızı sağlayacaktır. Okul derslerinin sınavlarına çalışmak yerine sadece üniversite sınavına hazırlanıyor ve bu süreçte zihninizin de tek noktaya odaklanıyor olması size daha rahat bir çalışma takvimi oluşturacaktır.

 • Nerede hata yaptığınızı bildiğiniz için eksiklerinizi daha rahat telafi edebilirsiniz.

Bir önceki sene yaptığınız yanlışları fark ederek hangi derste eksiğiniz var ise telafi etmenizi sağlayacak süreye sahipsiniz. Ve en önemlisi bu sene hangi dersin hangi konularında sıkıntı yaşadıysanız onlar hakkında daha fazla soru çözerek pratik kazanabilirsiniz.

 • Kendinize bir şans vermiş olursunuz.

Mezuna kaldığınızda aklınızda bulunan “Bir kez daha çalışsam acaba ne olurdu?, Çalışsaydım yapardım ya da daha fazlasını yapabilirdim” ihtimallerini yaşayarak görmüş olursunuz. Kendinize inandığınızda daha fazlasını başarabileceğinize olan inancınız, bu bir senelik sürede kendinize şans vererek pekişecektir ve kararlarınızın arkasında durma güvenini sağlayacaktır.

 

 

 

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ayça Ayata dedi ki:

  YaZan kişiye çok teşekkür ederim kafamdaki tüm sorulara cevap buldum harika bir düşünce tarzı mantığıma yatan kararı sayenizde verdim