Mikrofon Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

26.11.2019
2.524
A+
A-
Mikrofon Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

Mikrofon Ne Zaman ve Nasıl İcat Edildi?

Mikrofon günümüzde sadece bir değil birçok sektörde kullanılmaktadır. TV programlarında, stüdyolarda, dahili olarak telefonlarda ve daha bir sürü alanda. Mikrofonun hayatımızdaki önemi günden güne artmaktadır. Çünkü her geçen gün dijital ortamda görüntülü ve sesli iletişimler de arttıkça, kullanıcılar daha kaliteli ses aygıtlarına ihtiyaç duyuyor ve üreticiler de çok daha başarılı ürünler üretiyor. Peki ilk mikrofonu kim, ne zaman üretti? Bu yazımızda bunu inceledik. Gelin birlikte irdeleyelim.

Mikrofonun İcadı ve Serüveni

Bildiğimiz ilk mikrofon 1876’da,Emile Berliner tarafından bulunmuştur. Graham Bell, telefonu icat ettikten sonra arkasından bir sürü geliştirici bu eserden ilham alarak yeni şeyler aramış; yeni şeyler geliştirmek istemiştir. Berliner da telefonu inceledikten sonra, ses kalitesini yeterli bulmamış, arayışlara girmiştir. Daha sonra faz ve akımlarla alakalı bazı bilgiler edindikten sonra sesin kaydedilip tekrar dışarıya yansıyabileceği fikri aklında belirmiştir.

  • 1876 gramafonu icat edip, mikrofonu bir telefon ses vericisi olarak tasarladı. Bell telefon şirketi daha sonra Berliner’ın bu icadından çok etkilenip 50.000 dolar karşılığında onu satın aldı.
  • Bu icadın ardından 1878’de David Edward Hughes ilk karbon mikrofonu icat etti. Bu telefon daha sonra 1920’lerde daha da geliştirildi.
  • 1964’lere geldiğimizde ise Bell Laboratories çalışanlarından James West ve Gerhard Sessler elektret mikrofonunu icat etti.
  • Bundan sonraki süreçte ise mikrofon, çok daha donanımlı ve kapsamlı hallere gelerek günümüze ulaşan sürecine devam etti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. burak dedi ki:

    bu biraz uzun