MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI YOLA ÇIKIYOR

18.09.2019
226
A+
A-
MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI YOLA ÇIKIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Mamak’taki bir ilkokulda düzenlenen “Mobil Trafik Eğitim Tırı Türkiye Yollarında Tanıtım Programı”na katılarak yapılan çalışmaları izleyip açıklamalarda bulundular.

81 ili gezecek olan bu tırın 40 bin ilkokuldaki 6 milyon öğrenciye ulaşacağı ve çocukların küçük yaşlarda trafik bilinci edinerek ölümle sonuçlanan trafik terörüne karşı bilinçlendirilecekleri çalışmalar yürütüleceği açıklandı. Böylece trafik eğitimi sadece sınıflarda anlatılan teorik bir bilgi olarak kalmayarak uygulanması da sağlanmış olacak.

Bununla ilgili olarak okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik yapılacak çalışmayı anlatan Bakan Selçuk, şunları belirtti:  “Mobil tır, çocuklarımız açısından somut bir sonuç ortaya koyuyor ve bütün il ve okullarımızı dolaşacak. Bu tırların çocuklarımız tarafından fiilen kullanılacak ve onları heyecanlandırıyor olmasıyla trafik eğitimi, sadece sınıflarda teorik olarak değil, çok daha uygun bir faaliyet olarak ortaya konulacak. Erken yaşlardan itibaren de çocuklarımızın trafik konusundaki farkındalığının gelişmesine yardımcı olmuş olacağız.”

Trafik kazalarının ağır sonuçlarına değinen İçişleri Bakanı Soylu ise konuşmasında, “Trafik konusu hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli güvenlik problemlerinden birisi olarak karşımızda durmaktadır. Dünyadaki ölümlerin %2,5’i ne yazık ki trafik kazaları sebebiyle olmaktadır. 5 ile 29 yaş arasında tüm ölümlerde trafik kazaları ilk sırada yer almaktadır. Yer küredeki bütün hastalıkların, terörden, savaşlardan daha fazla insan 5 ile 29 yaş arasında trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Bunlar genç nesillerdir. Bu küresel tablodan bizim de payımıza fazlasıyla acı düşmektedir.” dedi.

Trafikle ilgili sadece bugüne yönelik tedbir alarak bu meselenin çözülemeyeceğini de anlatan Bakan Soylu, çocukların neden bu konuda uygulamalı olarak eğitilmeleri gerektiğini şu ifadelerle aktardı: “Bugünün sürücüsüne ceza keserken yarının sürücüsü ve yayasını, eğer doğru şekilde eğitmezsek, trafik kazalarını maalesef bir sonraki nesillere, çocuklarımıza miras bırakırız. Çünkü bugüne kadar hep böyle oldu. Biz, aşırı sürat sebebiyle kaza yapıyoruz, çocuklarımız da direksiyona geçince aynı sebeple kaza yapıyor. Biz, emniyet kemeri takmıyoruz, çocuklarımız da büyüyünce takmıyor. Biz, direksiyon başında cep telefonu kullanıyoruz, çocuklarımız da kullanıyor, kullanacak. İşte o yüzden, stratejimizin ikinci ayağını da gelecek nesillerin eğitimi üzerine oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Büyük bir samimiyet, gayret ve mücadeleyle yapıyoruz. Yarının sürücü ve yayalarını şimdiden doğru şekilde eğitmek, onlara doğru alışkanlıklar kazandırmak, yarın aynı acıları yaşamamak için bugünden onları eğitmek, trafik konusunda farkındalık oluşturmak, yeni dönem trafik stratejimizin temel ayaklarından biri oldu.”

Konuşmalarının ardından Bakan Soylu ile Selçuk, eğitim protokolü imzalayarak Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı’ya desteklerinden ötürü plaket verdiler.

Kemerin Ses Getirsin Yarışması“nda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verilip Soylu ve Selçuk, TRT Çocuk Korosunun seslendirdiği “Kemerini Tak” şarkısına da eşlik ettiler.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.