Molada Neler Yapılmalı?

04.12.2023
1.279
A+
A-
Molada Neler Yapılmalı?

Molada Neler Yapılmalı? Ne Zaman Mola Verilmeli?

Ders çalıştıktan sonra verilen molada neler yapılmalı? Ne zaman mola verilmeli? Ne kadar süre mola verilmeli? Ne kadar süre ders çalıştıktan sonra dinlenmeli? Moladan sonra dersin başına geçemeyenler neler yapmalı? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

Ne Zaman Mola Verilmeli?

İnsanların dikkat sürelerine ve bir şeye odaklanma durumlarına bakıldığında bir işin başında ve sonunda en yüksek verimi aldıkları gözlemlenir. Bu nedenle de çalışmalardan verim alabilmek için molanın doğru zamanda verilmesi gerekir.
Kendinizi gözlemleyin. 25 dakikalık, 40 dakikalık ya da 1 saatlik çalışmalardan hangisi size uygun, hangisinden verim alabiliyorsunuz? Bu gözlem sonucunuza göre mola vereceğiniz zamanı tespit edin.

Ne Kadar Süre Mola Verilmeli?

Ders Çalışma Süresi Mola Süresi
25 Dakika5 Dakika
40 Dakika10 Dakika
50 Dakika15 Dakika

Mola Verdikten Sonra Derse Dönemiyorum!

Mola verdikten sonra dersin başına dönemiyorum ya da beş dakika mola vereyim diye masadan kalktıktan sonra bir daha masaya geri dönemiyorum, diyenlerin dikkat etmesi gereken mola tuzakları şunlar :

  • Sosyal medya hesaplarına göz atmak
  • Bir tur oyun oynamak
  • Molada arkadaşları aramak
  • Biraz uzanmak ya da uyumak
  • Dizi ya da film izlemek

Bu gibi aktiviteler 5 ila 15 dakikalık molalarda yapılabilecek şeyler değil. “Bi 5 dakika daha bakayım, bir el daha oyun oynayım, bir bölüm daha izleyim gibi sonu gelmeyen döngülere sebep olabilirler. İradeniz çok güçlü değilse bu mola tuzaklarından uzak durmanızda yarar var. Bu aktiviteleri ders çalışmanızı bitirdikten sonra ya da gün sonunda kendinize ödül olarak belirleyip gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, kısa süreli molalarda neler yapılabilir ve molada yapılacak hangi eylemler derse odaklanmanıza yardımcı olur?

  • Molada mutlaka hareket edin. Evde ya da çalıştığınız ortamda ayağa kalkın, mini yürüyüşler yapın. İmkân varsa esneme hareketleri yaparak vücudunuzu hareketlendirin.
  • Çalıştığınız ortamı havalandırın. Temiz hava sizi canlandıracaktır.
  • Müzik dinleyin. Bu noktada sizi dinlendirecek ya da motivasyon sağlayacak besteler, şarkılar olmasına dikkat edin.
  • Tabii ki ihtiyaçlarınızı giderin. Yemek yemeye ya da bir şeyler içmeye ihtiyacınız varsa bu sürede bunları yapın. Ağırlık yapacak çok yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın.

İlgili diğer içerikler :

Çalışmak İçin Masanın Başına Oturamıyorum!

Blok Çalışma Nedir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.