Molalı Çalışma Nedir?

Molalı Çalışma Nedir?

Molalı Çalışma Nedir?

Molalı çalışma nedir, ders çalışırken mola verilmeli mi, ders çalışırken ne kadar mola verilmeli, kaç dakika ders kaç dakika mola verilmeli, mola verdiğimizde ne yapmalıyız gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtları videomuzda!

Ders Çalışırken Mola Verilmeli Mi?

Ders çalışırken ne zaman mola vermemiz gerektiğine karar veremeyebiliyoruz. Bu nedenle ya çok sık yerimizden kalkıyoruz ya da hiç kalmadan uzun süre ders çalışmaya çabalıyoruz. Bu iki durum da verimimizin düşmesine sebep oluyor. Peki, bunun bir ortası yok mu?

Öncelikle bir anda kendinizi iki saat, üç saat ders çalışmaya zorlamamalısınız. Zamanla, aşama aşama çalışma sürenizi arttırmalısınız. Bunun için ilk aşamada 40-45 dakika ders, 10-15 dakika mola şeklinde ilerlemelisiniz. Bu duruma kendinizi alıştırdıktan sonra ders çalışma süresini 1 saate çıkarıp mola süresini yine çok abartıya kaçmadan 15-20 dakika olarak sınırlandırmalısınız.

Mola süresini çok abartmanız halinde, ders çalışmaya daha zor oturduğunuzu fark edeceksiniz. “Çok çalıştım. 1 saat çalışmaya 1 saat mola vermeliyim.” dememelisiniz. Ders çalışma alışkanlığını, sağlıklı bir şekilde edinmek istiyorsanız mola sürelerinize dikkat ederek ilerlemelisiniz.

Ders Çalışırken Molada Ne Yapılmalı?

Ders çalışırken mola verdiğiniz sürede hareket halinde olun. Ayağa kalkın, esneme egzersizleri yapın ve pencereleri açarak temiz hava almaya çalışın. Su içmenizde de fayda var.

Mola sürenizde sosyal medyada çok fazla vakit geçirmeyin. Hatta günlük ders çalışmanız bitene kadar mola sürenizde dahi sosyal medya hesaplarınıza bakmamaya çalışın.

Aynı şekilde mola sürenizde sevdiğiniz bir diziyi izlemeyin ya da oyun oynamayın. Bunlar yarıda bırakmakta zorlanacağınız şeyler olduğu için mola sürenizin uzamasına sebep olacaktır. Bu da dersten kopmanıza ve ders motivasyonunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyoruz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.