Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

07.10.2021
1.230
A+
A-
Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl Verimli Ders Çalışılır?

Nasıl verimli ders çalışılır, verimli ders çalışma nedir, dersten nasıl verim alınır, çok çalışmak mı verimli çalışmak mı, verimli çalışma yöntemleri neler? Tüm sorularınızın yanıtı yazımızda!

Verimli çalışma dediğimiz şey, bir konuya yeterli zamanı ayırıp çalıştıktan sonra öğrenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olmasıdır. Bir diğer ifade ile yaptığınız çalışma sonrasında elde ettiğiniz bilgilerle başarıya ulaşmanızdır. Burada önemli olan saatlerce aynı konuya çalışmak değil, çalışmaya ayırdığınız süre içinde konuyu tam olarak anlamanızdır.

Verimli Bir Çalışma Nasıl Olur?

 • Verimli bir çalışmanın ilk kuralı hedefini belirlemek ve gerekli motivasyona sahip olmaktır.
  Yıllık, aylık, haftalık ve günlük hedeflerinizin yanında çalıştığınız konuya dair de bir hedefiniz olmalı. O an çalıştığınız konu ile ilgili ne öğrenmeyi amaçlıyorsunuz? Bu çalışma sonrası edindiğiniz bilgi ne işinize yarayacak? Bunu belirlemeniz size hem ulaşılacak bir hedef verecek hem de motivasyon sağlayacaktır.
 • Hangi saatler arasında verimli çalıştığınızı belirleyin.
  Yapılan birçok araştırma, sabah saatlerinde çalışmanın daha verimli olacağını ortaya koyuyor. Fakat yine de bunu genellemek doğru değil. Bu nedenle bir hafta kendinizi gözlemleyerek günün hangi saatlerinde daha verimli çalıştığınızı kendiniz belirleyin.
 • Çalışma masanızı mutlaka düzenleyin.
  Ders çalışacağınız masada sadece o konuya ait materyallere yer verin. Masanızda gereksiz ve aşırı kırtasiye malzemesi bulundurmayın. Eğer dijital ortamda ders çalışmanız gerekiyorsa sosyal medya bildirimlerinizi kapatın.
 • Ders çalışma yönteminizi belirleyin ve konuyu kişiselleştirin.
  Bir konuya okuyarak, yazarak ya da dinleyerek çalıştığınızda hangi yöntem bilginin aklınızda kalmasını sağlıyor, bunu tespit edin.
  Not çıkarırken cümleleri kitaptan ya da öğretmeninizin ağzından olduğu gibi alıp yazmayın. Kendi anladığınız şekilde cümleyi özetleyin. Kavram haritalarından, grafiklerden, tablolardan ve çizimlerden yararlanın.
 • Odaklanma sürenizi bilmek, verimli çalışmanıza katkı sağlayacaktır.
  Dikkatiniz çok çabuk dağılıyorsa çalışma sürenizi 40-50 dakika olarak değil, 25-30 dakika olarak belirleyin. Mola sürenizi de ona göre ayarlayın. Bu sayede masa başında geçireceğiniz her dakika verimli olacaktır.

İlgili Diğer İçerikler :

Pomodoro Tekniği Nedir?

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Önlenir?

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.