Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

21.02.2020
291
A+
A-
Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Neden Deneme Sınavı Çözmeliyiz?

Denemeler, tüm çalışmalarımızın sonucunu net olarak görebileceğimiz sınav hazırlığımızın olmazsa olmazlarındandır. Peki, deneme çözme aşamasına gerçekten geldik mi? Doğru zamanı nasıl anlayacağız?  Neden deneme sınavı çözmeye başlamalıyız? İşte tüm bu soruların cevabı yazımızda sizlerle!

Konu Çalışmalarının Kaçınılmaz Sonu Deneme

Bir konu çalışmasının tam öğrenildiği nokta, konu ile ilgili soru çözmeye başlanıldığı zamandır. Bir konuyu sadece hocadan dinlemek kitaptan çalışmak değil; hakkında nasıl soruların geldiğini de bilmek gerekir. Bir konu hakkında soru çözmek, o konunun zihninizde daha kolay eşleştirilerek kodlanmasına yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar tamamladığınızı düşündüğünüz her bir ders için eğer deneme çözmediyseniz, öğrenilen bilgilerin bir kısmını unutmaya başlamış olabilirsiniz.

Eksiklerimizi Tespit Etme Noktasında Zaman Kaybetmemek İçin Deneme

Bir konu hakkındaki tüm soru kalıpları için soru bankalarına bakmamız gerekir. Ancak ÖSYM’nin sınav sistemi, her konuyu detaylıca sorma eğiliminde değildir. Bu sebeple konunun her detayını öğrenmek için soru bankasından test çözmemiz gerekirken, denemeleri ise ÖSYM’nin sınav sistemine uyum sağlayabilmek için çözmemiz gerekir. Bu sayede sınav anında bocalamamış oluruz. Ve de denemeler, sınav öncesinde hangi dersin hangi konusundan daha fazla eksiğimiz olduğunu tespit edip hızlıca telafi etmemizi sağlar.

Sınav Süresini Yetiştirmek ve Zaman Kavramına Uyum Sağlamak İçin Deneme

Süreye bağlı olmadan soruyu doğru çözüyor olmak sıralama sınavları için yetersizdir. Belli bir zaman içerisinde çözmeye alışık değilseniz, kendinizi sınav sürecinde soruları tamamlamaya adapte edemeyebilirsiniz. Sınavı yetiştirmek, kendinize bu sınav için zorunlu olarak koymanız gereken hedeflerdendir. Bu sebeple denemeler, sizin var olan süreyi hem etkin kullanmanızı hem de süre arttırmayı başarmanızı sağlayarak boş bıraktığınız sorulara dönmenize de yardımcı olur.

Deneme Sınavı Hangi Aralıklarla Çözülmeli?

Konu çalışmalarının artık yavaş yavaş tamamlanmaya başladığını ve hangi aşamada olduğunuzu görmek istiyorsanız deneme çözme aralığınızı şu şekilde belirlemelisiniz:
Ayda 1 deneme, 2 haftada bir 1 deneme, haftada bir 1 deneme, üç günde bir 1 deneme ve sonrasında her gün 1 deneme şeklinde bir düzen oluşturmalısınız. Bu denemeler ile yanlışlarınızı ve eksik konularınızı görerek zamanla performans artışınıza şahit olacaksınız.

 

Öğrenci Rehberi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Gül çabacı dedi ki:

  Neden deneme sınavu çözmeliyim diye soran çocuklara okutmalık bir yazı olmuş herşeyi çok güzel mantık çerçevesinde anlatmışsınız teşekkürler

 2. Gülfem hale dedi ki:

  Gerçekten deneme çözerken süre çok önemli bence en önemlisi zamanı doğru kullanabilmek deneme sınavında

 3. Kübra öz dedi ki:

  Üniversiteye hazırlanan her öğrencinin okuması gereken bir yazı olmuş

 4. Çağatay dedi ki:

  Kesinlikle konuyu anladığını gösteren tek şey deneme çözmek. Çok doğğru

 5. Aylin kahramanlar dedi ki:

  Deneme çözmedeki en büyük sebebim hangi konusa eksiğim var onu görebilmek çok da faydalı oluyor herkese tavsiye ederim