Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

06.12.2019
358
A+
A-
Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi almak isteyenler, eğitimlerinin devam ettiği okula gitmeden de artık elektronik ortamdan e-Devlet sistemi sayesinde bu belgeyi kolaylıkla alabilmekte. Bunun için e-Devlet şifrenizin olması yeterli. e-Devlet sistemi  aracılığı ile elde edeceğiniz öğrenci belgesi, barkodlu olup resmi kurum ve kuruluşlara yapacağınız başvurularda geçerli olacaktır. Yapılan bu işlem için ücret alınmamaktadır.

Öğrenci Belgesi Alınırken İzlenecek Yol
  • e-Devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapın.
  • Sonra karşınıza çıkan arama çubuğuna YÖK ya da “Öğrenci Belgesi” yazdığınızda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının verdiği hizmetlerin altta sıralandığını göreceksiniz.
  • Bunlar içerisinden “Öğrenci Belgesi Sorgulama” sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza öğrenci bilgileriniz çıkacaktır. Buradan “Belge Oluştur” işlemine tıkladığınızda barkodlu olarak öğrenci belgeniz görüntülenecektir.
  • Sayfada da belirtildiği üzere belgenin çıktısını doğrudan yazdıramıyorsunuz. Dosyayı indirip daha sonra çıktısını almanız gerekmektedir.
  • Dosyayı indirip öğrenci belgenizin çıktısını alarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz.
e-Devlet Üzerinden YÖK’e Bağlı Olarak Sunulan Hizmetlerden Bazıları:

Üniversite e-Kayıt
Üniversite e-Devlet Belge Doğrulama
Öğrenci Belgesi Sorgulama
Öğrenci Belgesi Doğrulama
Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama
Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

T.C. vatandaşları, bizzat kendileri, kimlik numaralarının yer aldığı nüfus kağıdı, evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi belgelerden birisiyle kendilerine en yakın PTT merkezine giderek e-Devlet şifresini edinebilirler. Şifrenizi 2 TL ücret karşılığında kapalı zarfta alabilmektesiniz. Sadece ilk şifre için ücret alınmaktadır. Sonrasında internet üzerinden bu şifre ile giriş yapıp kendiniz bir şifre oluşturarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şifrenizi kaybetmeniz durumunda gene en yakın PTT merkezine başvurarak bu sefer 4 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.