Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

13.07.2021
143
A+
A-
Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Öğrenciler yaz tatilini nasıl değerlendirmeli? Yaz tatilini verimli geçirmenin yolları neler? Sınav senesinde yaz tatili nasıl geçirilmeli? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda!

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları Neler?

“Tatilimi nasıl verimli geçirebilirim?” diyen öğrenciler ve “Çocuğum yaz tatilini nasıl verimli geçirebilir? diyen ebeveynler için bazı tavsiyelerde bulunduk. Öğrenciler, çeşitli ve verimli aktivitelerle hem eğlenip hem de ders eksiklerini kapatmaya yönelik neler yapabilir?

 • Kitap okumak
  Klasikleşen bu tavsiyenin önemi her geçen gün artmakta!
  Kitap okumak; kelime dağarcığını artırarak iletişim gücünü, akıcı ve hızlı konuşmayı, düşünceleri daha kolaylıkla ifade etmeyi sağlar. Empati kurmayı ve hayal gücünü geliştirir. Tüm bunların yanında artık merkezî sınavlarda yoruma dayalı soruların çözümünde de öğrenciye büyük yarar sağlamaktadır. Sadece Türkçe ve paragraf sorularında değil, hemen hemen tüm derslere ait soruların anlamlandırılması ve yorumlanmasında öğrencilere büyük katkılar sağlamaktadır.
 • Paragraf sorusu çözmek
  Döneme hızlı bir giriş yapmak için bu şart!
  Özellikle sınav senesine giriş yapan öğrenciler, bu yaz tatilinde paragraf sorusu çözme alışkanlığı edinmeye başlamalılar. Üstte de bahsettiğimiz kitap okuma alışkanlığının yanında hız kazanarak yorumlama becerisini geliştirmek dönem başladığında avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle yaz tatilinde günde 15 paragraf sorusu çözerek işe başlayıp dönemin başlamasıyla bunu 20 ila 30 aralığına çıkarabilirsiniz.
  Bu noktada sizlere tavsiye edebileceğimiz soru bankaları :
  MUBA Yayınları 5, 6, 7 ve 8. Sınıf Paragraf Soru Bankaları
  Mutlak Başarı Serisi TYT – AYT Paragraf Soru Bankası
  Murat Yayınları Paragraf 20 X 30 Deneme Kitabı
 • Eksik olduğunuz dersleri tamamlamak
  Yazı fırsata çevirmek isteyenler abartıya kaçmadan eksiklerini tamamlayabilir!
  Yapacağınız bir ders çalışma programıyla eksik olduğunuzu düşündüğünüz derslerdeki başarınızı artırabilirsiniz. Öncelikle hangi dersleri ele almanız gerektiğine karar verin. Sonra bunlara yönelik bir çalışma programı oluşturun. Bu programda abartılı çalışma saatlerine yer vermeyin. Sizi yormayacak ve sıkmayacak şekilde bir program yapmaya özen gösterin.
 • Spor ve yürüyüş yapmak
  Pandemi sürecinde sürekli ekran başında ve hareketsiz geçirdiğiniz günlerin acısını çıkarın. 🙂
  İlginizi çeken bir spor dalı varsa bu yaz buna başlayabilirsiniz. İmkânlar çerçevesinde bu alanla ilgili bir kursa yazılabilirsiniz. Gün içinde ailenizle ya da arkadaşlarınızla yapacağınız yürüyüşlerle dışarıda olmanın, temiz hava almanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Size farklı bakış açısı kazandıracak filmler, diziler ve belgeseller izlemek
  Bu konuda daha önce hazırladığımız önerilere göz atabilirsiniz:
  Verimli Vakit Geçirmek İçin 5 Belgesel Önerisi
  İlham Veren Biyografik Filmler
  Tatilde Ailece İzleyebileceğiniz Filmler
  Sosyal Mesafeli Günlerde Evde İzleyebileceğiniz 7 Film

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.