Öğrencilere Bağımlılık Eğitimi Verildi

19.11.2019
665
A+
A-
Öğrencilere Bağımlılık Eğitimi Verildi

Teknoloji Bağımlılığı Eğitimi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı; sağlıklı yaşam, sigara, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığı konusunda öğrencilere, öğretmenlere ve velilere eğitim verdi. Program kapsamında 7 milyon öğrenciye, 496 bin öğretmene ve 1 milyon veliye “teknoloji bağımlılığı” eğitimi verildi.

Verilen eğitimde öğrenci ve öğretmen eğitimleri, bilgilendirme, farkındalık, aile rehberliği, önleyici rehberlik gibi birçok konuya yönelik çalışmalar yapıldı. Teknolojinin aşırı ve kontrolsüz kullanımını, tersine çevirme adına doğru ve yararlı bir şekilde nasıl kullanılır, güvenli internet ortamı nasıl mümkün olur gibi konular ele alındı ve bilgilendirilme yapıldı.

Madde Bağımlılığı Eğitimi

Tütün bağımlılığı konusunda da eğitim verildi. Bu eğitimler ise 393 bin öğretmen ve yöneticiye, 5 milyon öğrenciye ve 1 milyon veliye verildi. Alkol bağımlılığı ile mücadele de ise 248 bin öğretmen ve yöneticiye, 2 milyon öğrenciye ve 710 bin veliye bilgilendirme yapıldı. Madde bağımlılığı kapsamında ise 783 bin öğretmen ve yöneticiye, 9 milyon öğrenciye ve 2 milyon veliye eğitim verildi.

OECD Raporu: İnternet Okuldan Uzaklaştırıyor

OECD raporuna göre Türkiye’de öğrenciler kendilerini okula ait hissetmekten uzaklaşıyor. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük etken olarak internet görülüyor. Bu durumun sebebi ise öğrencilerin sanal gerçeklikte geçirdiği sürenin artmasıyla yüz yüze iletişimin imkanlarının daralması olarak gösteriliyor.

Kendini okulun bir parçası olarak göremeyen öğrencilerin akademik başarıları da düşük olduğu görülüyor. Kendini okula ait hissetmeyen bu öğrencilerin PISA sınavındaki testlerde de geride kaldıkları sonucu ortaya çıktı.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Icten Yavuz dedi ki:

    Eğitim Güncesi Selamın aleyküm sayfa vallaha çok güzel, twitter da paylaştım