Etkili Öğrenme Teknikleri Neler?

27.03.2021
1.111
A+
A-
Etkili Öğrenme Teknikleri Neler?

Öğrendiklerimi Unutuyorum!  Etkili Öğrenme Teknikleri Neler?

Ders çalıştıktan bir süre sonra öğrendiklerimi unutuyorum, diyenler ve etkili öğrenme teknikleri ile bilgiyi daha kolay hatırlamak istiyorum, diyenler yazımıza göz atabilirler!

Bilginin Kalıcı Hâle Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Ders çalıştıktan bir süre sonra öğrendiklerinizi unutuyorsanız ve bilgiyi kalıcı hale getirmek istiyorsanız, harekete geçmelisiniz. Eğer öğrendiğiniz bilgiyi pratiğe dökerseniz o zaman kalıcılığını arttırmış olursunuz. Örneğin; Türkçe dersinde sıfatlar konusunu öğrendiniz. Bu konuyu bir başkasına anlatmak üzere çalışırsanız ve anlatırsanız bilgiyi kalıcı hale getirmiş olursunuz. Ya da okuduğunuz kitaplarda, kurduğunuz cümlelerde sıfat türündeki sözcüklere dikkat etmeniz de yine kalıcılığı artıracaktır.

Bilgiyi pratiğe döküp hem yapıp hem bir başkasına anlatarak %90 oranında kalıcılık sağlarsınız. Sadece başkasına anlatarak %70, hem görüp hem duyarak %50, izleyerek %30, dinleyerek %20 ve okuyarak bilginin %10’unu hatırlarsınız.

Etkili Öğrenme Teknikleri Neler?

Bilgiyi öğrenirken kullanacağınız bazı teknikler sayesinde ders çalışırken öğrendiklerinizi hatırlama oranını artırabilirsiniz. Bu noktada etkili öğrenme tekniklerini bilmekte yarar var.

  • Loci / Yerleşim Yöntemi

Loci yöntemi, öğrenmeniz gereken bilgileri, yaşadığınız mekân ile ilişkilendirerek hatırlamanıza yardımcı olur. Mekân; eviniz, okulunuz, yaşadığınız sokak ve sizin çok iyi bildiğiniz bir yer olabilir. Akılda tutmanız gereken bilgiler ile bu mekândaki eşyaları eşleştirerek belleğinize kaydedebilirsiniz. Örneğin; Güneş’e en yakın olandan en uzağa doğru sırasıyla gezegenleri ezberlemeniz gerekiyor. Masa lambanızı Güneş varsayarak ona en yakın objeden en uzak olana doğru gezegenlerle bu eşyaları eşleştirirseniz aklınızda tutmanız kolaylaşacaktır.

  • Hikâye Oluşturma/Zincirleme Yöntemi

Hikâye Oluşturma ya da Zincirleme Yönteminde, ezberlemeniz gereken sözcükleri art arda gelecek şekilde komik bir hikâye oluşturmanız gerekir. Ezberlemeniz gereken sözcüklerin sıralı olması gerekiyorsa hikâyede ona göre yer verebilirsiniz.

  • Akrostiş / Akronim Yöntemi

Akrostiş Yönteminde, akılda tutmanız gereken kavramların ilk harflerinden ahenkli dizeler oluşturmanız gerekmektedir.

Akronim Yönteminde ise öğrenmeniz gereken bilginin baş harflerinden yeni bir kelime, kısaltma oluşturmalısınız.

  • Askı / Kanca Yöntemi

Kanca Yöntemi, ses benzerliklerinden yararlanılarak kelimelerin öğrenilmesini sağlar. Özellikle yabancı dil öğrenilirken etkili bir şekilde kullanılan bir yöntemdir.

  • Benzerlik Kurma Yöntemi

Yeni öğrenilen bilgilerin, eskiden öğrenilenler ile ortak noktaları bulanarak belleğe kodlanmasıdır. Bu sayede çağrışımlar yoluyla bilgi daha kolay hatırlanır.

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları ve Beyin Jimnastiği Nedir ve Nasıl Yapılır? adlı yazılarımıza da göz atabilirsiniz!

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.