Okulda Koronavirüsten Korunma Yolları

26.10.2020
153
A+
A-
Okulda Koronavirüsten Korunma Yolları

Okulda Koronavirüsten Korunma Yolları

“Okulda Koronavirüsten korunma yolları neler?” 21 Eylül tarihinden itibaren aşamalı bir şekilde yüz yüze eğitime geçilirken velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin cevap aradığı bir soru bu. Şu ana kadar okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar, sınava hazırlık yılındaki 8. ve 12. sınıflar  ile özel eğitim gereksinimi duyan öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren de 5. ve 9. Sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. Bir aksilik olmadığı takdirde ise 6. ve 7. Sınıflar ile lise 10 ve 11. sınıflar da 23 Kasım’da okula gidebilecekler.

Bazı sınıf düzeyleri haftanın 5 günü okula giderken bazıları haftada 2 gün gitmekte. Peki, yüz yüze eğitime geçilmesiyle beraber öğrenciler, koronavirüsten nasıl korunacak? Okulda alınması gereken koronavirüs tedbirleri neler?

Okulda Koronadan Nasıl Korunuruz?

Sosyal hayatımızda olduğu gibi okula giderken de dikkat etmemiz ve uymamız gereken en önemli kural; maske, mesafe ve temizliktir. Bu 3 kurala uymak öğrencileri, öğretmenleri ve velileri büyük oranda virüsten koruyacaktır.

Maske Kullanımı : Okulda bulunan herkesin; öğrencilerin, öğretmenlerin ve görevli kimselerin maskelerini sağlıklı bir şekilde takmaları gerekmektedir. Ağız ve burun tam kapalı olacak şekilde maske takılmalıdır. Maske ıslandığında ya da uzun süre takıldığında değiştirilmelidir. Atarken de lastikli kısımlarından tutarak çöp kutusuna atılmalıdır.

Mesafe Kuralı: Okula ulaşırken, sınıf ortamında ve teneffüslerde öğrencilerin arkadaşlarıyla aralarındaki mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. İdeal olan mesafe 2 metre olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin birbirlerine dokunmamaları ve selamlaşırken uzaktan belli bir mesafe çerçevesinde sosyalleşmeleri gerektiği sık sık hatırlatılıp vurgulanmalıdır. Kurallara uymayanlar uyarılmalıdır.

El Yıkama : Dokunduğunuz yüzeylerde virüs bulunma olasılığı çok yüksek. Toplu taşımada dokunduğunuz yüzeyler, kapı kolları, masa gibi yerler virüs bulunma olasılığının en yüksek olduğu yüzeylerdir. Buralarla ister istemez temas halindeyiz. Bu nedenle de eller sık sık 20 saniye kuralına dikkat ederek yıkanmalıdır. Dezenfektan ya da kolonya ile dokunduğunuz yerleri silebilirsiniz. Ellerinizi de yıkama olasılığınız yoksa bu yüzeylerle temasta bulunduktan sonra dezenfektan ya da kolonya ile temizlemelisiniz.

Sınıf ortamında her 10 – 15 dakikada bir pencereleri açarak sınıfınızı havalandırın. Teneffüslerde ise yine mesafe kuralına dikkat ederek hava almak için dışarı çıkın. Arkadaşlarınızla mesafe kuralına dikkat ederek sosyalleşin.

Yüksek ateş, öksürük ve halsizlik gibi semptomlar gösterdiğinizde ve kendinizi kötü hissettiğinizde okula gitmeyin. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktora başvurun ve okulunuzu bu durumla ilgili bilgilendirin. Bu süreçte derslerinizi uzaktan eğitim aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.