Okulların Korona Tatili Ne Zaman Başlıyor?

13.03.2020
274
A+
A-
Okulların Korona Tatili Ne Zaman Başlıyor?

Okulların Korona Tatili Ne Zaman Başlıyor? EBA Girişi Nasıl Yapılır? EBA Şifresi Nasıl Alınır?

Covid-19 salgını sebebiyle dünyanın dört bir yanında önemler alınıyor. İnsanların kalabalık ortamlarda birbirlerine yakın mesafelerde bulunmaları hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de ülkeler önlem amaçlı okulları, üniversiteleri ve iş yerlerini tatil etme kararı aldı. Bizim ülkemizde de iki vakanın ortaya çıkmasıyla okulların ve üniversitelerin tatil edilmesine karar verildi.

Birçok bakanın ve cumhurbaşkanının katılımı ile gerçekleştirilen “Koronavirüs Zirvesi” sonrasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 16-30 Mart tarihleri arasında ilk, orta ve lise düzeylerindeki kademelerde eğitime ara verilmesi kararı alındığı belirtti.

Süreçle ilgili açıklama yapan Bakan Selçuk, dünyada ilk kez ulusal düzeyde gerçekleştirilecek olan televizyon ve internet üzerinden uzaktan eğitim uygulamasıyla eğitime bu süreçte devam edileceğini belirtti. 16 Mart itibariyle bir hafta boyunca öğrencilerin tatil yapıp dinlenmeleri istenirken, sonraki hafta yani 23-30 Mart tarihleri arasında ise uzaktan eğitimle derslere devam edileceği belirtildi.

Bu kapsamda bütün öğrencilere EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kullanımı için bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet kullanım hakkı verilecek. Yakın zamanda yenilenen EBA, bu süreçte öğrencilerin yardımına koşacak. Bunun yanında TRT aracılığı ile televizyondan da gerekli eğitim desteği verilecek.

Öğrenciler tercihlerine göre internetten ya da TRT aracılığıyla derslerini öğrenme imkânına sahip olacaklar. İlkokul 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm eğitim kademelerinde ders programlarının tüm ayrıntılarıyla planlandığı Bakan tarafından açıklandı. Ayrıca TRT üzerinden yapılacak yayın için mevcut kanallar değil; yeni kanallar açılarak oradan eğitimlerin verileceği de belirtilenler arasında. Öğrenciler yapılan açıklamaları takip ederek ve yayınlanacak olan çizelgelerden hangi kanal üzerinden hangi konuya bakmaları gerektiğini öğrenebilecekler. Tatil bittikten sonra ise tekrar bir programlama yapılarak yüz yüze telafi dersleri yapılacağı, Bakan tarafından belirtildi.

Uygulanacak bu tatil programında öğretmenler de tatil kapsamında evlerinde bulunacak. Mümkün olduğunca öğrencilerden ve öğretmenlerden evlerinden çıkmamaları ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları istenmektedir.

Tatil edilen yerler arasında üniversiteler de bulunmaktadır. Yapılan açıklamalarda üniversitelerin de 3 hafta boyunca tatil edildiği duyuruldu. Bu kapsamda da birçok üniversite öğrencisi, okudukları şehirden ayrılmak üzere otogarlara ve havaalanlarına akın etti.

EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

Ebaya nasıl girilir, eba öğrenci girişi nasıl yapılır, eba şifresi nasıl alınır, eba şifresini unutunca nasıl edinilir gibi sorular MEB’in tatil kararıyla birlikte en çok merak edilenlerden oldu.

EBA girişi için internet bağlantılı cihazlardan (akıllı telefon, tablet, masaüstü bilgisayar vb.)  birinin olması yeterlidir. Sonrasındaysa sisteme girebilmek için bir şifreniz olması gerekiyor. İki yöntemle sisteme giriş yapabilirsiniz:

  • E- okul bilgileri ile
  • Veli/öğretmen yardımıyla edineceğiniz şifre ile.

 

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.