ORTAÖĞRETİMDE SINIFTA KALMA TEKRAR GELİYOR!

06.09.2019
219
A+
A-
ORTAÖĞRETİMDE SINIFTA KALMA TEKRAR GELİYOR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası’na verdiği röportajda yeni yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda ortaöğretim öğrencilerini yakından ilgilendiren sınıf tekrarı konusuna da değindi. Bakan; ortaöğretim yönetmeliğinde sınıfta kalma konusunu ele aldıklarını ve liselerde 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacağını, ifade etti. Bakan, uygulamayı düşündükleri kararları konunun muhatabı olan bütün kesimlerle birlikte aldıklarını ve kamuoyunu da dahil edip fikirlerini aldıklarını, ifadelerinde belirtti.

Bakan Selçuk, ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğine ilişkin şunları söyledi:  “2020-2021 yılında yeni sistemle beraber ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız. Bununla ilgili de kararımızı aldık. Bu yönetmelik henüz okullar yeni başladığı için şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza ilişkin olarak mevcut Ortaöğretim Yönetmeliği bugün çıktı ama 2020-2021 yılının ihtiyaçlarına ilişkin de sadece sınıf geçme kısmıyla ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Neyi yapacağımıza ilişkin de hemen hemen bütün illerimizde çalıştaylar yaptık. Bütün illerimizden davetler oldu öğretmenlerimize, yöneticilerimize, ‘Siz sınıfta ne sorun yaşıyorsunuz, ne yapalım’ şeklinde, bununla ilgili de çok işlevsel sonuçlar çıktı. 2020-2021’de de inşallah bunu uygulayacağız.”

MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği de yayımlandı. 5 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda lisede sınıf tekrarıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Mesleki eğitim merkezi programlarına kayıtlı öğrencilerden; doğrudan, yıl sonu başarı puanı veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenler ile devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar ederler. Sınıf tekrarı, aynı alan/dal için en fazla iki defa yapılır. Mesleki eğitim merkezinde okuma hakkı bulunmayan öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine yönlendirilerek kayıtları yapılır.”

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.