Osmanlı Devleti Kaç Savaş Yapmıştır?

15.02.2020
219
A+
A-
Osmanlı Devleti Kaç Savaş Yapmıştır?

Osmanlı Devleti, Ertuğrul Gazi önderliğinde kurulup 300 çadırlık bir aşiretten koca bir imparatorluğa doğru giden yolda ilk adımları Osman Gazi ile atmıştır. Sonrasında ise Bizans uçlarında gaza ve cihat anlayışı ile büyük bir devlet olmanın temelleri atılmış ve akabinde Orhan Gazi’nin önderliğinde daha sistemli ve teşkilatlı bir devlet hüviyetine bürünmüştür. Anadoluda büyük bir kargaşanın ve siyasi birliğin hakim olmadığı bu dönemlerde, beyliğin Bizans uçlarına yerleşmiş olması ileride büyük bir imparatorluğa dönüşmelerinde çok büyük bir etken olacaktır. Bunun sebebi; gaza ve cihat politikasının benimsenmesi ile sürekli diri ve dinamik bir yapıya sahip olan beyliğin yeni fetihlerle daima ileriye doğru hareket etmesidir.

Osmanlı Devletinin Yaptığı İlk Savaş :

Büyük bir imparatorluk olmanın yolu yapılan savaşlardan geçmektedir. Osmanlı Devleti, bu yoldaki en büyük galibiyetini Bizans’a karşı kazandığı Koyun Hisar galibiyeti ile almıştır. Bu muharebe aynı zamanda Bizans ile gerçekleştirdiği ilk savaştır. Bu galibiyet tarih sahnesinde Osmanlı Devletini devlet hüviyetine kavuşturmuştur. Bursa civarlarında Koyun Hisar kalesi civarında gerçekleştirilmiştir. Savaş Osman Gazi’nin şöhretini İslam dünyasında arttırmış, Osmanlıların fetih siyasetine karşı olan azim ve kararlılığına adeta bir kamçı olmuştur. İznik ve İzmit’in fetih yolu Osmanlılara açılmıştır. Bu fetih yeni yerlerin alınmasının muştucusu olmuş Kestel, birkaç kale ve birçok yer beyliği bünyesine katmıştır. Bu fetihler hakkında genel kültür ve bilgi edinmek için çağdaş ve klasik birçok kaynak mevcuttur.

Orhan Gazi Döneminde Yapılan Savaşlar :

Bu dönem gerçek manada teşkilatlanmanın olduğu dönemdir. Keşan, Malkara, Tekirdağ, Çorlu fethedilmiştir. İlk düzenli orduların bu devirde kurulmasının da yapılan fetihlerde etkisi büyüktür. Rumeli’ye geçişle birlikte Çimpe Kalesi alınmış ve Osmanlılar tarafından üs olarak kullanılmıştır. En önemli olaylardan birisi de Edirne’nin alınıp başkent yapılmasıdır.

Murad Döneminde Yapılan Savaşlar :

Sultan Murad’ın bütün hayatı neredeyse savaş meydanlarında geçmiştir. Rumeli’ye seferler yapan Sultan Murad, katıldığı 37 savaşın tamamını kazandı. 1360 yılında Sazlıdere Savaşı ile Bizans ve Bulgar Krallığını yenerek Edirne alınmış ve başkent yapılmıştır. Sırp Sındığı Savaşı, bu dönemde gerçekleştirilmiştir. Sırp Sındığı Osmanlıların Haçlılar’la yaptığı ilk savaştır. Cihanşümul bir devlet olma yolunda ilerleyen Osmanlılar, bu yolda yaptıkları savaşlar burada bahsedilenlerle sınırlı değildir. Her padişah döneminde farklı bölgelerde ve milletlerle savaşlar yapılmıştır.

Osmanlı Devleti Kaç Savaş Yapmıştır? 

Yükselme dönemi diye tabir edilen dönem içerisinde Osmanlı Devleti toplamda 32 savaş gerçekleştirmiştir bu savaşlar sırasıyla şu şekildedir. 1453 İstanbul’un Fethi, 1473 Otlukbeli Muharebesi, 1493-1593 Osmanlı-Hırvatistan Yüzyıl Savaşı, 1514 Çaldıran Muharebesi, 1530-1552 Macaristan’daki Savaş, 1532-1555 Osmanlı-Safevi Savaşı, 1538-1557 Osmanlı-Portekiz Mücadelesi, 1559 Osmanlı İç harbi, Kafkas akınları, 1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı, 1585 Osmanlı-Dürzü Savaşı. Sıralanan savaşlar bu dönem içerisinde gerçekleşen en önemli savaşlardır bunun dışında irili ufaklı pek çok muharebe gerçekleşmiştir. Duraklama, dağılma ve kurtuluş mücadelesinin verildiği dönemlerde de devlet, cumhuriyetin ilanına kadar bir sürü savaş gerçekleştirmiştir.

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet tekün dedi ki:

    Gaza ve cihat anlayışı hakkında daha çok bilgi edinmek isterim güzel bilgiler için sağolun..