ÖSYM DGS Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

17.07.2019
419
A+
A-
ÖSYM DGS Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM DGS Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen DGS (Dikey Geçiş Sınavı), ön lisans programından lisans programına geçmek isteyen başarılı öğrencilerin ter döktüğü bir sınavdı.

81 ilde 88 sınav merkezinde gerçekleşen sınavda 340 bin aday sınav heyecanını yaşadı. Adaylar, 25 Temmuz’da açıklanacak sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile http://sonuc.osym.gov.tr adresine giriş yaparak öğrenebilecekler.

DGS Sınav Yerleştirmeleri Nasıl Yapılacak?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM tarafından internet ortamında DGS tercih kılavuzu yayınlanacaktır.

Sınav sonuçlarını öğrenen adaylar, aldıkları puana göre ve girmek istedikleri lisans programının kontenjanına göre tercih kılavuzundan tercih yapabilecektir. Puanlarının yettiği, kontenjanının yeterli olduğu okulların şartlarını göz önünde bulundurularak yapılan yerleştirmeler bilgisayar ortamında yapılacaktır.

Tercihlerden sonra lisans programına girmeye hak kazanan adaylar, ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden lisans programındaki eş değer olan derslerle muafiyet verilecektir. Yani lisans programına girdiklerinde bazı dersleri almadan sadece bazı dersleri alarak lisans eğitimlerine devam edeceklerdir. Bunun için derslerin kredileri göz önünde bulundurulacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.