Paragraf Çözme Teknikleri

11.12.2019
673
A+
A-
Paragraf Çözme Teknikleri

Paragraf Çözme Teknikleri

Paragraf çözme teknikleri nelerdir, paragraf nasıl çözülür, yks paragraf, tyt paragraf, ayt paragraf, lgs paragraf, kpss paragraf soruları nasıl çözülmeli bu soruların yanıtı yazımızda!

Türkçe dersinin içinde yer alan; LGS, TYT, AYT, DGS ve KPSS gibi birçok sınavın içinde de karşılaşılan paragraf soruları, nasıl çözülmelidir? Bu noktada sizlere yardımcı olmak adına paragraf çözme teknikleri konusunu yazımızda detaylıca ele aldık.

Paragraf Konusunun İçinde Neler Var?

Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları: Örnekleme, tanımlama; betimleme, öyküleme vb. kavramları barındıran bu konu paragraf konusu içinde, diğer konulara göre biraz daha kavrama ve terimlere dayalıdır. Bu sebeple de öğrenciler tarafından daha kolay algılanır. Anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarındaki terimlerin püf noktaları bilindiğinde gayet kolay bir şekilde cevaba ulaşılır.

Paragrafta Yapı: Bu konu kapsamında “paragraftan çıkarılması gereken cümle, akışı bozan cümle, yer değiştirmesi gereken cümleler, sıralama cümleleri, paragrafın giriş cümlesi, paragrafın sonuç cümlesi” soruları sorulmaktadır. Burada metindeki cümlelerin sıralanışında önceki ve sonraki ifadelere, bağlaçlara, zamirlere ve metnin akışına dikkat etmek gerekmektedir. Cümleler bir puzzle parçası gibi birbirini tamamlamalı ve metnin bütününe anlamca oturmalıdır. Yoksa sırıtacak ve anlam kargaşasından kendini ele verecektir.

Paragrafta Konu, Başlık ve Ana Düşünce: Paragrafın konusunu bulmanız istendiğinde “Bu paragrafta anlatılan şey nedir?” sorusuna cevap vermeniz gerekmektedir. Anlatılan şey; bir olay, durum, olgu veya varlık olabilir. Paragrafta ana düşünceyi bulmanız istendiğinde; genellikle ilk cümlede ya da son cümlede metnin asıl anlatılmak istenen konusuna yer verilir. İlk cümlede verildiyse sonrasında o fikir açıklanmaya ve örneklendirilmeye başlanır. Son cümlede verildiyse önce bazı şeyler açıklanıp örnekleri verilir ve sonuçta asıl anlatılmak istenen yargı yer alır. Paragrafta başlık bulmanız istenirse; konuda olduğu gibi metinde asıl anlatılmak istenen şeyin parolası gibidir, başlık. Az ve öz bir şekilde ana çerçeveyi belli etmelidir. Konunun en küçük özeti olmalıdır.

Paragrafta Yardımcı Düşünceler: Karşınıza daha çok “…metinde hangisine değinilmemiştir; hangisi çıkarılmaz” gibi olumsuz ifadelerle çıkar. Burada bu kalıplara dikkat etmek gerekir. Hatta gördüğünüz an altını çizmenizde yarar vardır. Bu tip sorularda önce soru kökünü ve şıkları okuyup şıklardaki anahtar kelimeleri işaretleyip sonra paragraf metnini okumaya başlamalısınız. Şıklardaki anahtar kelimeleri metinde bulmaya çalışın. Bulamadığınız anahtar kelimelerinin şıkkını bir daha okuyup ona göre işaretleme yapın.

Paragraf Soruları Çözülürken Genel Olarak Nerelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Paragraf sorularının metinlerinde karşınıza çıkacak ifadelere ve sözcüklere hakim olmanız gerekmektedir. Çünkü metinde karşınıza çıkacak yazın kelimesinin edebiyat, nazım ya da manzum kelimelerinin şiir anlamına geldiğini bilmezseniz muhtemelen bu durum metni yorumlama kabiliyetinizi etkileyecek ve soruyu yanlış çözmenize sebep olacaktır. Bu sebeple paragrafla ilgili soru çözerken karşınıza çıkan kelimelerin anlamlarını bir yere not etmeli ve öğrenmelisiniz. Paragrafla ilgili kitap arayışına girdiğinizde de paragraf sözlüğü bulunduran kitapları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Tabi ki kitap okuma alışkanlığınız olması paragraf metinlerini yorumlamanıza yardımcı olacaktır. Fakat geçen haftaki “Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?” yazımızda da belirttiğimiz üzere seçici olunmadan ve de yorumlama yapılmadan okunan kitapların da çok faydası olmayacağı kanaatindeyiz. Bu sebeple okuduğunuz kitapları yorumlayarak okumanız paragraf metinlerini çözmenize de faydalı olacaktır.
 • Paragraf metnini okuduğunuzda kendinizden çok şey katmanız, metni yanlış yorumlamanıza sebep olmaktadır. Metinde size ne aktarılmışsa sadece o çerçevede yorum yapılmalı; bence şunu da demek istiyor, ben olsam şunu da katardım, gibi düşünceler sizlerin yanlış yorum yapmanıza sebep olacaktır.
 • Paragraf metnini okurken kafanızda kırk tilki dolaşmasın. Odaklanma isteyen bir konu olduğu için sadece o an orada o soru metninin içinde olmalısınız. Bunun için de odağınızın dağıldığını hissettiğiniz anda bir an duraksayıp burnunuzdan derin nefes alın ve öyle devam edin.
 • Bu noktada en önemli olan şey her gün aksatmadan en az 15 adet paragraf sorusu çözmenizdir. Ama bu durumun devamlılığı olmalı ve alışkanlık haline gelmelidir. Her gün sabah el yüz yıkama ya da akşam yatmadan diş fırçalama alışkanlığı gibi yapılmadığında bu durum sizi rahatsız etmeli.

Paragraf Sorusu Çözerken Hangi Adımlar İzlenmelidir?

 1. Önce soru kökü okunarak başlanmalıdır. Sizden ne isteniyor, buna göre üstteki paragraf metnini okumalısınız.
 2. Eğer soru kökü olumsuzsa altı çizilmeli ve dikkatinizi bu yöne vermelisiniz.
 3. Sonrasında üstteki metni anahtar kelimelere dikkat ederek okumalı ve bu kelimelerin de altını çizmelisiniz. (Sadece kelimelerin altını çizin komple metnin altını çizerek çözmek zaman kaybına yol açacak ve okumanızı yavaşlatacaktır.) Anahtar kelime dediğimiz şey; metinde bahsedilen konuya dair sürekli tekrarlanan kelimeler, metnin akışını değiştiren bağlaçlar ve zamirlerin kullanıldığı yerlerdir.
 4. Soru kökü ve metin sağlıklı bir şekilde okunduktan sonra artık seçeneklere geçilebilir.
 5. Seçenekleri okurken eğer o şıkkın yanlış olduğunu düşünüyorsanız; ona göre yanına işaretlemeler yapılmalıdır. Böylece en son aşamada elinizde hangi seçenek kaldığını daha rahat görüp tekrar okumak zorunda kalmayacaksınız.
 6. Bütün bu aşamaları sağlıklı bir şekilde uygularsanız; metni tekrar okuyup vakit kaybetmek zorunda kalmazsınız.

“Paragraf Çözme Teknikleri”ni öğrenmeniz için yazmış olduğumuz bu yazı umarız işinize yarar. Hepinize başarılar diliyoruz.

 

Oylamak ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.