Paraşütler Nasıl Çalışır?

15.08.2019
728
A+
A-
Paraşütler Nasıl Çalışır?

Paraşütler Nasıl Çalışır?

Paraşütün tanımı yaparsak, basit olarak; bir yerden aşağıya süzülen bir cismin ya da insanın inişini ağırlaştırma görevi gören bir düzenektir. Genellikle arıza yapan, vurulan uçaktan inmek isteyen pilotların, yolcuların, askerlerin sıklıkla kullandığı bilinmektedir. En büyük yaygınlığını ise 1950’den sonra yakalamıştır. Paraşütü ilk kullanan kişi 22 Ekim 1797’de, Fransız havacı AndreGarnerin’dir. Aslında bu havadan yere paraşütle ilk inişi temsil eder. Uçaktan ilk atlayışı ise 1 ve 10 Mart 1912’de ABD’li yüzbaşı Berry yapmıştır. Berry’nin yaptığı bu ilk uçaktan atlayış, Saint Louis’te gerçekleşmiştir. 1913’te ise Fransız pilot Pegoud, başka bir uçaklı paraşüt atlayışını yapmıştır.

Nasıl Çalışır?

Paraşütün üst yani bez kısmı ipek ya da naylondan yapılır. Bu kubbe kısmı çevresine belirli aralıklarla tutturulmuş askılarla, kullanıcının giydiği takıma bağlanmıştır. Paraşütlerin kullanımındaki en önemli detaylardan biri de katlamasıdır. Çok büyük bir dikkatle katlanılması gereken paraşütler, eğer doğru şekilde katlanmazsa havada açılmayıp, paraşütçüye korkunç sonuçlar doğurabilir.

Paraşütlerin ortalama ağırlığı 8-10 kilogram arasındadır. Açıldıktan sonra ortalama bir paraşüt 50 metrekarelik alanı kapsayabilir. Paraşütler sadece insan indirmede değil, malzeme indirmede de kullanılır. Boyut olarak taşınan malzeme ile doğru orantılı, insan indiren paraşütten daha büyük ölçüleri bulabilir. İnsan indirmede yararlanılan paraşütler, insan hızını, ortalama olarak 50 metreden, saniyede 6 metreye kadar düşürebilme yetisine sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.