Pedagojik Formasyon Kalktı Mı?

08.07.2020
1.513
A+
A-
Pedagojik Formasyon Kalktı Mı?

Pedagojik Formasyon Kalktı Mı?

Formasyon Kaldırıldı Mı?

Uzun zamandır Pedagojik Formasyon belgesinin kaldırılması gündemdeydi. Milli Eğitim Bakanlığının aldığı son kararla bu konu netlik kazanmış oldu. Öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen Fen/Edebiyat Fakülteleri ile 4 yıllık lisans eğitimi kapsamındaki bazı bölümlere verilen “Pedagojik Formasyon Sertifikası” artık verilmeyecek.

 

Formasyonun Yerine Ne Getirildi?

MEB, yapmış olduğu açıklamada, 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde “Pedagojik Formasyon Sertifikası” uygulamasının, kaldırılmasını planladıklarını belirtti. Formasyon yerine “Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nın getirildiği duyuruldu. Bu yeni sistemin uygulanma şekli ise Bakanlık tarafından şu şekilde duyuruldu:

Madde 12 – Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına ek çizelgede yer verilen yükseköğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı, öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Kurulca belirlenir.

Yani artık Pedagojik Formasyon Sertifikası yerine lisansüstü eğitim düzeyinde açılacak olan  “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” ile öğretmenlik mesleği yapılacak. Bu da MEB ve YÖK’ün birlikte belirlediği kurallar çerçevesinde gerçekleştirilecek. Kontenjanlar sınırlı olacak ve öğretmen ihtiyacına göre belirlenecek.

 

Bu Yıl Formasyonu Tamamlayanlar Ne Yapacak? Eski Formasyon Belgeleri Artık Geçersiz Mi?

MEB, “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” kapsamında yaptığı düzenleme ile 1 Ocak 2021 tarihinden önce Formasyon eğitimini tamamlamış olan kişilerin kazanılmış haklarının korunacağını belirterek, bu tarihten sonra alınacak belgelerin geçerli olmayacağını belirtti. 1 Ocak 2020 tarihinden önce alınmış Pedagojik Formasyon Belgeleri geçerliliğini koruyacak.

Eğitim Güncesi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.